Parlamentarzyści

Adam Szłapka

Wielkopolanin, kościaniak. W wieku 21 lat zdobył mandat radnego w Kościanie i został najmłodszym wiceprzewodniczącym Rady Miasta. W latach 2010-2015 pracował w Kancelarii Prezydenta, gdzie zajmował się m.in. organizacją wizyt międzynarodowych głowy państwa. Od początku ze Stowarzyszeniem Projekt: Polska. Organizował jego struktury w Wielkopolsce. Jako dyrektor Fundacji Projekt: Polska był odpowiedzialny za organizację ogólnopolskich projektów: Razem 89, czy Pokolenie Solidarności. W Sejmie pracował w Komisji Służb Specjalnych oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

W wyborach parlamentarnych 2019 startował z trzeciego miejsca Koalicji Obywatelskiej w Poznaniu, gdzie osiągnął najlepszy rezultat ze wszystkich „trójek” w skali kraju, zdobywając 52 tysiące głosów!

 

Barbara Dolniak

Prawniczka i sędzia, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studiów podyplomowych: w zakresie prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Śląskim, public relations oraz prawa cywilnego. Przez ponad 25 lat, w latach 1987–2015, wykonywała zawód sędziego i angażowała się w działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz charytatywną. W 2015, kandydowała do Sejmu z ramienia Nowoczesnej w okręgu nr 32. Zyskała zaufanie 15752 wyborców, zdobywając mandat poselski.

W wyborach parlamentarnych 2019 startowała z „dwójki” w okręgu sosnowieckim, ale zajęła pierwsze miejsce zdobywając ponad 39 tysięcy głosów!

 

Katarzyna Lubnauer

Dr matematyki, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowczyni i naukowiec. Popularyzatorka nauki, przez kilka lat członek Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, rokrocznie współorganizowała imprezy festiwalowe z dziedziny matematyki i informatyki dla dzieci I młodzieży w Łodzi. Jedna z inicjatorek „Świeckiej szkoły”, obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Współtwórczyni programu Nowoczesnej. Sternik morski, instruktor żeglarstwa. Matka i żona.

W wyborach parlamentarnych 2019 startowała z warszawskiej listy Koalicji Obywatelskiej i zdobyła 28 tysięcy głosów

 

Krzysztof Mieszkowski

Krytyk teatralny, dziennikarz i parlamentarzysta. Wieloletni dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim, angażował się w działalność NSZZ „Solidarność”. Mandat poselski wywalczył startując z Wrocławia, w wyborach parlamentarnych 2015. Zdobył 25 tysięcy głosów.

W 2019 roku uzyskał reelekcję, startując z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu wrocławskim. Zdobył 14 tysięcy głosów, awansując o dwa miejsca w górę!

 

Monika Rosa

Ślązaczka, politolog, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego. Pracowała w lokalnych mediach, współtworzyła magazyn „Liberte”, zaangażowana w działalność pozarządową (m.in. Stowarzyszenie Projekt:Polska). Pracowała w Kancelarii Prezydenta RP. W Sejmie VIII kadencji pracowała w komisjach Energii i Skarbu Państwa oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Zajmuje się sprawami praw kobiet, energetyki, praw osób LGBT+. Stara się, by ślonsko godka została uznana za język regionalny.

W 2019 roku uzyskała reelekcję z okręgu katowickiego z doskonałym wynikiem 14 tysięcy głosów, który dał jej na liście awans o dwa miejsca w górę!

 

Witold Zembaczyński

Politolog, absolwent Uniwersytetu Opolskiego o specjalizacji europeistyka. Przewodniczący Regionu Opolskiego, w Sejmie VIII kadencji członek Sejmowej Komisji Śledczej ds. Amber Gold oraz Komisji Ustawodawczej. Związany z Opolem,  były radny miejski i przedsiębiorca.

W wyborach parlamentarnych 2019 startował z pierwszego miejsca Koalicji Obywatelskiej w okręgu opolskim i uzyskał rekordowy wynik 40 tysięcy oddanych głosów.