Katarzyna Lubnauer przewodniczącą Nowoczesnej

W sobotę 25 listopada 2017 r. Katarzyna Lubnauer została wybrana na przewodniczącą Nowoczesnej. Zdobyła 149 głów delegatów, którzy przyjechali na konwencję partii w Warszawie. Ryszard Petru zdobył poparcie 140 delegatów.

W pierwszym po wyborze przemówieniu przewodnicząca Nowoczesnej powiedziała, że wybory w partii to „była zdrowa, demokratyczna i potrzebna nam rywalizacja. Mądra debata” – powiedziała

Nowa przewodnicząca podziękowała Ryszardowi Petru za „stworzenie Nowoczesnej”. Dodała, że jest to „wspólny projekt”. – Mamy nowe otwarcie i musimy je wykorzystać, żeby wzmocnić Nowoczesną. Od jutra bierzemy się do pracy, bo czasu jest mało – zapewniła. Podkreśliła, że opozycja musi wygrać wszystkie zbliżające się wybory w Polsce. Od samorządowych, przez europejskie, po parlamentarne. –Ale Nowoczesna zachowa swoją tożsamość. Najtrwalsze porozumienia to te, które są zbudowane na wzajemnej korzyści wszystkich stron – mówiła Katarzyna Lubnauer. –Najpilniejszym wyzwaniem jest obrona polskiej demokracji. I tego nie odpuścimy. –podkreśla nowa szefowa Nowoczesnej. Mówiła też o przyszłości. – Ja, i mówię to jako Polka do milionów Polaków, chciałabym żyć w wolnej, dobrze zorganizowanej i promującej aktywność Polsce – powiedziała i dodała, że Nowoczesna to „projekt, który jest Polsce, Polkom i Polakom potrzebny. – Musimy uruchomić nasz potencjał i sprawić, by Nowoczesna stała się najpierw wiodącą siłą opozycyjną, a potem sięgnąć po pierwsze miejsce. – mówiła przewodnicząca.

Katarzyna Lubnauer urodziła się 24 lipca 1969 roku w Łodzi. Jest mężatką, ma córkę. Ukończyła III LO im. T. Kościuszki w Łodzi, a następnie studia matematyczne na Uniwersytecie Łódzkim. Pracowała jako nauczycielka matematyki. Następnie podjęła studia doktoranckie i została nauczycielem akademickim na UŁ. W 2001 na Wydziale Matematyki tej uczelni zdobyła stopień doktora nauk matematycznych w specjalności teoria prawdopodobieństwa na podstawie pracy pt. „Twierdzenia graniczne w teorii prawdopodobieństwa kwantowego”. Działa w Unii Demokratycznej, Unii Wolności i Partii Demokratycznej. W latach 1998–2002 zasiadała w radzie miejskiej Łodzi. Od 2015 roku jest posłanką Nowoczesnej z Łodzi. Wcześniej była rzecznikiem prasowym partii i jej wiceprzewodniczącą. Jest przewodniczącą KP Nowoczesnej.

Jest instruktorem żeglarstwa i sternikiem morskim. Ma uprawnienia radiooperatora krótkiego zasięgu.