Nowoczesna podsumowuje rok po wyborach

25/10/2016

30 posłów w Sejmie, prawie 4500 członków partii, 300 kół we wszystkich województwach, niemal trzykrotny wzrost poparcia w najnowszych sondażach to bilans rocznej działalności Nowoczesnej Ryszarda Petru. 25 października 2016 r. mija pierwszy rok od wyborów parlamentarnych, dlatego politycy partii podsumowali w Sejmie ostatnie 12 miesięcy.

Siłą Nowoczesnej są ludzie. Monika Rosa, Sekretarz Klubu Poselskiego mówiła: 30 posłów jest w stanie sprawić, że jesteśmy i będziemy aktywną, konstruktywną i twardą opozycją. Udowodniliśmy to podczas walki o Trybunał Konstytucyjny, prawa kobiet i podczas składania 21 projektów ustaw, m.in. dot. alimentów, mowy nienawiści, obniżenia CIT do 15%.

Przeprowadziliśmy 35 sesji konsultacji społecznych, od energetyki wiatrowej przez konsultacje dotyczące węgla, alimentów, mowy nienawiści, związków partnerskich, opieki społecznej, osób niepełnosprawnych. Poruszaliśmy wszystkie ważne tematy, z którymi przychodzą do nas wyborcy, a które są zaniedbywane przez rząd.

Nowoczesna powstała pod koniec maja 2015 r. W ciągu 5 miesięcy naszą energią i zaangażowaniem stworzyliśmy ugrupowanie, na które zagłosowało 1 mln 200 tys. Polaków. Dzięki temu wprowadziliśmy do parlamentu 28 posłów. – Jesteśmy jedynym klubem parlamentarnym, który się rozwija. Dziś dla Nowoczesnej pracuje 30 posłów. Od 25 października 2015 r. oprócz aktywnej pracy w Sejmie pracujemy nad rozwojem struktur w całej Polsce, które liczą już niemal 4,5 tys. członków – mówił Adam Szłapka, Sekretarz Generalny Nowoczesnej.  

Odnosząc się do działalności PiS w ostatnich 12 miesiącach, Nowoczesna przedstawiła krytyczną ocenę: chaos, spory, niekompetencja to za mało, żeby oddać skalę tego, co PiS robi z Polską. W ocenie Pawła Rabieja, członka Zarządu Polska jest zarządzana przez lunatyków, osoby, które nie wiedzą dokąd zmierzają i jaki cel chcą osiągnąć. Jednak oprócz krytyki, ważne jest aby powiedzieć, co dalej – Nowoczesna przedstawiła ten pomysł w swoim programie, z którym można zapoznać się na stronie >>Nowoczesna.org<<

Pracujemy nad strategią na najbliższy rok, która będzie rozszerzała kwestie programowe. Pokazaliśmy alternatywę dla rządów PiS, a teraz pracujemy nad programem dla regionów. Będziemy tworzyć szerokie koalicje obywatelskie przeciwko zmianom w różnych obszarach rzeczywistości. Gorąco zachęcamy Polaków do wstąpienia do Nowoczesnej. Kwestią naszego zaangażowania, zaangażowania każdego z nas – obywateli – jest to, kiedy wspólnie wygramy z PiS-em.

Widzimy, że PiS potyka się o własne nogi. Zostały 3 lata, które chcemy wypełnić ciężką pracą, by przedstawić wizję, która da Polakom nadzieję na to, że możemy wspólnie odsunąć PiS od władzy.

Według Barbary Dolniak ostatnie 12 miesięcy było fatalne dla Polski W tak krótkim czasie większość parlamentarna zdołała zrujnować zasady państwa prawa, a Polska stała się niechlubnym przykładem łamania podstawowych fundamentów demokracji – mówiła wicemarszałek Sejmu.

Po 8 latach ciepłej wody w kranie, dziś dzięki PiS, mamy rok arogancji, buty, obłudy i niezrealizowane obietnice. Chaos w prawie, finansach, administracji i obronności. Mamy nieudolność, zaniedbania w służbie zdrowia, brak działań i równoczesne niszczenie, zamiast naprawianie edukacji. Katarzyna Lubnauer, wiceprzewodnicząca Nowoczesnej skomentowała: Powrót Bartłomieja Misiewicza do Ministerstwa Obrony Narodowej to koronny przykład buty i arogancji rządzących. PiS ośmiesza Polskę na arenie międzynarodowej, utrwala bezbronność kraju, sabotuje dozbrojenie armii, rozpala ideologiczne spory i dzieli Polaków na lepszych i gorszych.

Wadim Tyszkiewicz, Członek Zarządu Nowoczesnej powiedział: – Jako samorządowiec z 14-letnim stażem muszę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że niestety niebieska teczka Pani Premier Szydło była pusta. Rząd był kompletnie nieprzygotowany. W mediach często słyszę, że rząd konsultuje z samorządami swoje decyzje, to nieprawda. Konsultacje m.in. minister Zalewskiej polegają na tym, że wygłasza ona tyradę słowną, i na tym się te konsultacje kończą – dodał Prezydent Nowej Soli.  

Nowoczesna cały czas będzie opozycją konstruktywną. Zgłaszamy i będziemy zgłaszać nowe projekty ustaw, a także współpracować z różnymi środowiskami, zarówno w Sejmie, jak i poza nim. Naszą ideologią jest demokracja i praworządność. Zapewniamy, że w przyszłej kadencji pociągniemy do odpowiedzialności wszystkich, którzy dopuszczają się łamania Konstytucji. Nowoczesna codziennie swoim zaangażowaniem i ciężką pracą pokazuje, że nie liczba, a determinacja i wiara decydują o powodzeniu.

roknNOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE