Nowoczesna złożyła w środę (15.03.2017 r.) nowelizację ustawy o ziemi rolnej, którą Sejm procedował w ubiegłym roku. – Jej celem jest uwolnienie obrotu ziemią rolną w granicach administracyjnych miast, bo wbrew pozorom wiele działek w miastach jest sklasyfikowanych jako ziemia rolna. – mówiła posłanka Paulina Hennig-Kloska.
W zeszłym roku przyjęto dużą nowelizację ustawy o ziemi, która wzbudziła kontrowersje dlatego, że dotyczy ogromnego obszaru i objęła obostrzeniami ziemie nieuprawiane a położone w granicach administracyjnych miast. Skutek tego taki, że obrót ziemią rolną w Polsce – niezależnie od położenia i przeznaczenia nieruchomości – praktycznie został zamrożony. Dziś ziemie te mogą nabyć wyłącznie rolnicy, państwo i Kościół. Liczba transakcji w obrocie ziemią spadła o 80 procent. Nowoczesna chce oddać pełną możliwość dysponowania tą ziemią Polakom.
– Dalsze tkwienie w tych przepisach może sprawić wzrost cen ziemi nierolniczej w miastach, ponieważ będzie brakowało ziem pod inwestycje mieszkaniowe, przemysłowe, komercyjne. Jeśli rząd chce wspierać mieszkalnictwo w Polsce, powinien nasze rozwiązanie poprzeć. Wiele sektorów jest dotkniętych zblokowaniem obrotu, m.in. kopalnie nie mogą sprzedawać terenów pokopalnianych. – mówiła w Sejmie w środę Paulina Hennig-Kloska. Posłanka dodała, że Nowoczesna złożyła w tej sprawie skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Niestety do tej pory nie została ona rozpatrzona.
[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/03/nowela-ustawy-o-ziemi-nowoczesna.pdf” title=”nowela ustawy o ziemi nowoczesna”]