Nowoczesna z nowelizacją ustawy o ziemi rolnej

15/03/2017

Nowoczesna złożyła w środę (15.03.2017 r.) nowelizację ustawy o ziemi rolnej, którą Sejm procedował w ubiegłym roku. – Jej celem jest uwolnienie obrotu ziemią rolną w granicach administracyjnych miast, bo wbrew pozorom wiele działek w miastach jest sklasyfikowanych jako ziemia rolna. – mówiła posłanka Paulina Hennig-Kloska.

W zeszłym roku przyjęto dużą nowelizację ustawy o ziemi, która wzbudziła kontrowersje dlatego, że dotyczy ogromnego obszaru i objęła obostrzeniami ziemie nieuprawiane a położone w granicach administracyjnych miast. Skutek tego taki, że obrót ziemią rolną w Polsce – niezależnie od położenia i przeznaczenia nieruchomości – praktycznie został zamrożony. Dziś ziemie te mogą nabyć wyłącznie rolnicy, państwo i Kościół. Liczba transakcji w obrocie ziemią spadła o 80 procent. Nowoczesna chce oddać pełną możliwość dysponowania tą ziemią Polakom.

Dalsze tkwienie w tych przepisach może sprawić wzrost cen ziemi nierolniczej w miastach, ponieważ będzie brakowało ziem pod inwestycje mieszkaniowe, przemysłowe, komercyjne. Jeśli rząd chce wspierać mieszkalnictwo w Polsce, powinien nasze rozwiązanie poprzeć. Wiele sektorów jest dotkniętych zblokowaniem obrotu, m.in. kopalnie nie mogą sprzedawać terenów pokopalnianych. – mówiła w Sejmie w środę Paulina Hennig-Kloska. Posłanka dodała, że Nowoczesna złożyła w tej sprawie skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Niestety do tej pory nie została ona rozpatrzona.

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/03/nowela-ustawy-o-ziemi-nowoczesna.pdf” title=”nowela ustawy o ziemi nowoczesna”]NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE