Nowoczesna z projektem ustawy odciążającej przedsiębiorców

Obniżka podatku PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą z 19 do 15 procent, zwiększenie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego z 3,5 do 10 tysięcy zł możliwość rozliczenia straty podatkowej przez 15 kolejnych lat – to niektóre z zapisów zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaproponowanych w piątek przez Nowoczesną.

Na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska i Paweł Kobyliński powiedzieli o szczegółach kolejnego już projektu prawa odciążającego przedsiębiorców.

Ten projekt jest odpowiedzią na to co PiS w kampanii wyborczej obiecywało małym podatnikom w Polsce. PiS mówił dużo o obniżaniu kosztów pracy dla małych i średnich przedsiębiorstw a tymczasem 3 mln osób samozatrudnionych wciąż czeka na spełnienie tej obietnicy. – mówił Paweł Kobyliński.

Paulina Hennig-Kloska zauważyła, że rządy PiS nie dały żadnych udogodnień w prowadzeniu małej działalności gospodarczej, ale wręcz przeciwnie – Wzrost płacy minimalnej spowodował, że koszty pracy wzrosły w zakresie składki ZUS. Wprowadzenie podatku liniowego sprawiło, że więcej osób zaczęło te podatki płacić. To pokazuje, że jest to świetny sposób na walkę z szarą strefą.

Nowoczesna stoi na stanowisku, że należy tworzyć proste prawo i system podatkowy.