PiS, odrzucając ustawy gospodarcze Nowoczesnej, spycha Polskę do Europy trzeciej prędkości

13/03/2017

Przewodniczący Ryszard Petru oraz małopolscy posłowie Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz i Marek Sowa zadają w Krakowie pytania, dlaczego ustawy .N, które realnie mogą poprawić sytuację polskich przedsiębiorców, są blokowane bądź odrzucane przez PiS w pierwszym czytaniu.

Wicepremier Mateusz Morawiecki deklarował na slajdach wsparcie dla przedsiębiorców. Nowoczesna złożyła ponad 30 projektów ustaw. Większość z nich była dedykowana przedsiębiorcom.

Ryszard Petru w Krakowie powiedział – Kaczyński mówi o Europie dwóch prędkości a nie rozumie na czym to polega. Pierwsza prędkość to strefa euro. Rząd premier Beaty Szydło robi wszystko, żeby Polska do strefy euro nie weszła. Jeśli chcemy być w Europie pierwszej prędkości, powinniśmy robić wszystko, by w najbliższym czasie przyjąć euro, o co my, jako Nowoczesna, apelujemy. To, co zrobiła premier Szydło w Brukseli, czyli nie słuchając nikogo upierała się przy swoim, to Europa trzeciej prędkości albo trzecia liga. PiS, podobnie jak w UE, zachowuje się w polskim parlamencie zupełnie nie rozmawiając z opozycją. Najlepszym przykładem tego jest fakt, że odrzucają po kolei wszystkie nasze ustawy.

Nowoczesna stoi na stanowisku, ze  Polska może być silna w Europie jeśli będzie w jej centrum, jeśli będzie współtworzyć rzeczywistość wspólnoty na kontynencie europejskim. Centrum Europy to strefa euro. Niebawem Nowoczesna zainauguruje debatę o tym, jak Polska powinna się przygotować, aby jak najwięcej zyskać na członkostwie w Unii Europejskiej.

Kaczyński powiedział, że są panami i to dla tych panów polski przedsiębiorca musi pracować 200 dni w roku, dlatego że dzień wolności gospodarczej przypada na lipiec. Nie można dopuścić, by wciąż obowiązywały tak duże obciążenia dla polskich firm, polskich przedsiębiorców, tak jak to ma obecnie miejsce. – powiedział w Krakowie wiceprzewodniczący Nowoczesnej poseł Jerzy Meysztowicz.

Niedawnym przykładem pożytecznej i potrzebnej obywatelom ustawy Nowoczesnej była ta o ekosferach w miastach. Przypomnijmy, Nowoczesna wniosła projekt ustawy, który miał dać miastom prawo tworzenia stref z zakazem lub ograniczeniem wjazdu samochodów, ze względu na produkowane przez nie spaliny.

 – Na naszą interpelację Ministerstwo Środowiska odpowiedziało, że projekt ustawy, który złożyliśmy w Sejmie i który został przez większość sejmową odrzucony, bardzo dobrze wpisuje się w założenia programu ochrony powietrza. Trudno zatem zrozumieć, dlaczego PiS Ne dopuszcza nawet do merytorycznej dyskusji nad naszymi projektami w komisjach sejmowych. Ustawy przygotowujemy przecież w imieniu mieszkańców, którzy od lat o taki projekt zabiegali. – mówił na krakowskim Rynku poseł Marek Sowa.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE