Nowoczesna o sprawie I. Stachowiaka: Min. Błaszczak musi ponieść odpowiedzialność polityczną

22/05/2017

Obywatel Rzeczpospolitej Polskiej był torturowany na komisariacie policji, w toalecie. Był skuty, nie zagrażał niczyjemu bezpieczeństwu. Mimo to był przez policjantów torturowany. Jesteśmy wstrząśnięci tym, co zobaczyliśmy w materiale TVN. W demokratycznym państwie prawa takie rzeczy są niedopuszczalne. – powiedział sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka i zapowiedział, że Nowoczesna rozszerza swój wniosek o odwołanie z funkcji ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. Nowoczesna składa też wniosek o uzupełnienie porządku dziennego najbliższego posiedzenia Sejmu o informację rządu w sprawie wydarzeń na komisariacie we Wrocławiu.

– W państwach demokratycznych takie sytuacje doprowadzają do poważnych kryzysów rządowych. Gdyby minister Błaszczak  był człowiekiem elementarnego honoru, to od razu po ujawnieniu tej informacji podałby się do dymisji. Nie zrobił tego. W związku z tym pani premier powinna go z hukiem wyrzucić z rządu. Odwołany powinien zostać też nadzorujący policję wiceminister Zieliński i komendant główny policji. Minister Błaszczak przez rok nie zrobił w tej sprawie absolutnie nic. I nie wierzę, że służby nie miały dostępu go nagrań, do których dotarła telewizja TVN. Prokuratura i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przez rok mataczyły w tej sprawie jak władze komunistyczne w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka  – powiedział Adam Szłapka i dodał, że minister Błaszczak powinien ponieść za to odpowiedzialność polityczną. – Zachęcamy i prosimy wszystkich posłów ze wszystkich klubów, aby ten wniosek podpisali. Mariusz Błaszczak słabym ministrem był już wcześniej. Teraz dodatkowo okazał się człowiekiem bez honoru, który hańbą okrywa polską policję i mataczył w sprawie śmierci człowieka torturowanego na posterunku policji. – oświadczył Szłapka i dodał, że niedopuszczalne jest to, że za tę sprawę przez rok nikt nie poniósł konsekwencji. – W Polsce mamy 100 tysięcy policjantów, którzy pełnią służbę wzorowo. Jak oni się teraz czują? Jak czują się w chwili, gdy są wytykani palcami? To w interesie samej policji leży, by tę sprawę wyjaśnić. – stwierdził Szłapka.

Kamila Gasiuk-Pihowicz podkreśliła także, że niewyjaśnienie od roku śmierci Igora Stachowiaka świadczy o nieudolności i kompromitacji szefostwa resortu sprawiedliwości. – Ta śmierć była zadana w okolicznościach brutalnych i bestialskich. I to przez osoby, które zostały powołane do tego, by stać na straży naszego bezpieczeństwa. Można powiedzieć, że to, co widzimy w materiale ujawnionym przez dziennikarzy, to tortury. Ta sprawa to kompromitacja Zbigniewa Ziobro. Ta sprawa to dowód na to, że prokuratura po czystkach przeprowadzonych przez ministra sprawiedliwości nie działa w sposób efektywny. – oceniła Gasiuk-Pihowicz i powiedziała iż karniści podkreślają, że ta sprawa jest dość prosta. Mamy ofiarę, mamy podejrzanych, mamy dowód w postaci nagrania z paralizatora. – Więc skąd rok, w czasie którego nadal nie wyjaśniono tej sprawy? – pytała posłanka Nowoczesnej. – Dotychczasowy sposób wyjaśnienia tej sprawy każe zadać pytanie, czy mamy rzeczywiście do czynienia z jej wyjaśnianiem czy z tuszowaniem? Prokuratura pod rządami Ziobry właściwie przestała działać na rzecz dobra obywateli. Stała się nieudolna i niewydolna.– powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz i przypomniała, że w tym tygodniu, na posiedzeniu Sejmu posłowie zajmować się będą dwiema ważnymi ustawami. O upartyjnieniu KRS i odwolywaniu prezesów sądów. – Obydwie uderzą w niezależność wymiaru sprawiedliwości. Zadajmy sobie wszyscy pytania: Jakie szanse w dochodzeniu swoich praw, w walce z upolitycznionym sądem będzie miała rodzina pana Igora Stachowiaka? Dlaczego kluczowe ustalenia w tej sprawie są dokonywane przez dziennikarzy? Dlaczego przez rok nie zrobiły tego instytucje do tego powołane?  – pytała posłanka. – To wszystko pokazuje jak bardzo niekompetentnych mamy ministrów. Zarówno ministra sprawiedliwości jak i ministra spraw wewnętrznych i administracji. – podsumowała Kamila Gasiuk-Pihowicz.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE