180 dni – Czarna Księga rządów PiS

19/05/2016

Pół roku rządzenia obecna ekipa podsumowała czymś, co tylko z nazwy było audytem. O ile uznać można, że audyty są potrzebne, o tyle niezrozumiałe jest, dlaczego była to ocena rządu, który przeszedł do historii 6 miesięcy temu. To Polacy 25 października 2015 r. ocenili poprzedni rząd, dając jednocześnie pełnię władzy partii Prawo i Sprawiedliwość, a także lokując nadzieje w nowych formacjach, w tym Nowoczesnej.

Rozumiemy, że ministrom zabrakło czasu, albo zwyczajnie materii na podsumowanie swoich prac w ostatnim półroczu. Wierzymy, że dokument, który oddajemy do Państwa rąk, pomoże. Nie chcemy nazywać go „audytem”, bo słowo to ma precyzyjnie określone znaczenie. Utrzymujemy natomiast tytuł „Czarna Księga”. Jest to drugi tom naszego dokumentu. Poprzedni opublikowaliśmy na 100 dni rządu. Cyklicznie będziemy przygotowywali kolejne tomy Księgi, by w jednym miejscu wskazywać na obszary, które po złych rządach PiS trzeba będzie posprzątać.

 

Pół roku rządu Prawa i Sprawiedliwości to szereg głębokich zmian dotyczących funkcjonowania naszego państwa, realizowanych w pośpiechu. Wiele z działań PiS narusza fundamenty demokratycznego kraju: nagina zapisy Konstytucji i łamie standardy przyjęte przez rozwinięte kraje europejskie.

„Dobra zmiana” według PiS niesie dla Polski szereg poważnych konsekwencji:

kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego przeciągany przez obóz PiS to utrata wiarygodności Polski w oczach naszych partnerów w UE oraz  inwestorów,
– czystki w prokuraturze oznaczają osłabienie i upolitycznienie instytucji państwa,
– błędnie prowadzona polityka gospodarcza to m.in. straty polskich spółek na giełdzie i mniej inwestycji zagranicznych, a w efekcie wolniejsze tempo bogacenia się Polski,
– realizacja populistycznych obietnic takich jak program „Rodzina 500+”, obniżenie wieku emerytalnego czy płaca minimalna, a także utrzymywanie nierentownych firm państwowych (np. kopalń) oznacza podwyżki podatków i deficyt budżetowy, a co za tym idzie mniej pieniędzy w kieszeniach wszystkich obywateli,
– wymiana kadr w spółkach Skarbu Państwa wyłącznie według klucza partyjnego to osłabienie zarządzania wieloma czołowymi polskimi firmami, a także destrukcja wartości takich jak rzetelna edukacja i ciężka praca,
– brak profesjonalizmu w prowadzeniu polityki zagranicznej to realne obniżenie skuteczności Polski w strukturach UE i NATO oraz marnowanie dobrej reputacji wypracowanej przez wszystkie rządy w ciągu 27 lat polskiej wolności,
– usankcjonowanie propagandy w mediach publicznych oraz wspomaganie przychylnych władzy mediów to psucie debaty publicznej i wzmacnianie podziałów między Polakami.

Prawo i Sprawiedliwość ignoruje te negatywne konsekwencje prowadzonych przez siebie działań. Niewykluczone, że dopiero kolejny rząd będzie mógł posprzątać bałagan tworzony przez PiS.

 

„180 dni – Czarna Księga rządów PiS” do pobrania poniżej w załączniku.

[download id=”9353″]

180 dni - Czarna Księga rządów PiSNOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE