Adam Szłapka: Premier Morawiecki łasi się do Orbana.

03/01/2018

– Premier blisko 40 milionowego kraju, aspirującego do roli lidera regionu pojechał łasić się do Wiktora Orbana, premiera kraju dużo mniejszego, z dużo mniejszym potencjałem, od którego Polska całkowicie dziś zależy – mówił na konferencji prasowej w Sejmie poseł Adam Szłapka komentując wizytę premiera Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie.

 – Premier kraju, którego minister obrony narodowej jeszcze niedawno znów twierdził, że w Rosji doszło do zamachu na polskiego prezydenta pojechał łasić się do premiera kraju, który przyjaźni się z Putinem.  Wreszcie Premier dużego kraju jest dziś w całości uzależniony o humorów premiera Obrana. Bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że jeśli Wiktor Orban stanie przed wyborem czy ratować w Europie swoją skórę czy skórę Polski to postawi jednak na to pierwsze. I powtórzy się słynne 27 do 1.  – mówił Szłapka.

– Jest upokarzające, że w 100-lecie niepodległości Polska zamiast prowadzić suwerenną politykę w Unii Europejskiej, teraz wisi na klamce premiera Orbana. Upokarzające jest, że zamiast być w klubie liderów Europy, jest w klubie odrzuconych, bo Morawiecki i Orban tworzą swoisty klub odrzuconych – klub który odrzuca Europę, ale który jest tez na marginesie Europy, bo nie szanuje praworządności. Upokarzające, że polski rząd nie współtworzy polityki europejskiej i nie rozmawia z kluczowymi krajami w Europie – z Angelą Merkel, Emanuelem Macronem. – dodał Paweł Rabiej.

– Kwestia kluczowa, obok praworządności to kwestia euro. Wybór jest prosty. Polska albo będzie w strefie euro, albo w szarej strefie, w strefie rubla. Nie mamy szklanej kuli, ale jedno jest pewne – Unia będzie zacieśniała swoja integracje gospodarczą. Strefa euro będzie zacieśniała swoja integrację. Euro nie jest tylko waluta europejską, także walutą światową. Oznacza bezpieczeństwo gospodarcze i polityczne. Rząd powinien jasno określić swoje stanowisko wobec euro i jak najszybciej powołać podmiot, który będzie koordynował polskie przygotowania do wejścia do strefy euro. – podkreślił Rabiej.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE