AFERA BILlBOARDOWA – POTRZEBA DEBATY A NIE PROPAGANDY

Kampania billboardowa prowadzona przez Polską Fundację Narodową to finansowanie z pieniędzy publicznych propagandy PiS – rządzącej partii politycznej. Żadna kampania nie zastąpi rzetelnej debaty na temat potrzebnych zmian wymiaru sprawiedliwości. Nowoczesna składa doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa i wnioski o przeprowadzenie kontroli w PFN.

Wymiar sprawiedliwości wymaga zmian, sami sędziowie od lat apelują o zmiany, które usprawnią działanie wymiaru sprawiedliwości. Reformy sadownictwa oczekują również obywatele, czemu dali wyraz w lipcowych protestach. Ale nikt nie chce reformy, która doprowadzi do tego, że sądy będą w rękach polityków – mówili w Sejmie posłowie Nowoczesnej Barbara Dolniak, Kamila Gasiuk-Pihowicz i Adam Szłapka. Tymczasem wszystkie dotychczasowe zmiany, które wprowadza PiS sprowadzały sądy do zabawki w rękach polityków tej partii.

To, do czego prowadzą reformy wprowadzane przez PiS widzimy po Trybunale Konstytucyjnym. Obecnie PiS za pomocą bilbordów będzie prowadził brutalną partyjną kampanie za pieniądze państwowych spółek. Trudno pozbyć się wrażenia, że ta kampania to kamuflaż brutalnego ataku PIS na wymiar sprawiedliwości – powiedziała Gasiuk-Pihowicz. – Żadna kampania nie zastąpi rzetelnej debaty na temat potrzebnych zmian wymiaru sprawiedliwości.

Zdaniem polityków Nowoczesnej, jeśli partyjną kampanię finansuje się ze środków skarbu państwa to jest to okradanie Polaków.

– To co robi Polska Fundacja Narodowa to propaganda narodowa, to prezentowanie stanowiska jednej partii za pieniądze publiczne. To skandal i wielka afera – mówił poseł Adam Szłapka. – Dlatego w imieniu Nowoczesnej składam szereg pism informujących instytucje państwowe o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i wnioski o przeprowadzenie kontroli sposobu wydatkowania pieniędzy publicznych.

Nowoczesna złożyła:

– wniosek do NIK o przeprowadzenie kontroli gospodarności wydatkowania pieniędzy przez Polską Fundację Narodową;

– wniosek do Państwowej Komisji Wyborczej o wszczęcie kontroli pod kątem zgodności z ustawą o finansowaniu partii politycznych;

– zawiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez PFN polegającym na niedozwolonym finansowaniu partii politycznych;

– wniosek do ministra sprawiedliwości o udostępnienie informacji, czy działalność Fundacji w zakresie organizacji kampanii billboardowej była konsultowana z Ministerstwem Sprawiedliwości;

– interpelacje do Premier Beaty Szydło i Ministra Kultury Piotra Glińskiego dot. działania fundacji.

Według Barbary Dolniak, wicemarszałek Sejmu, kampania billboardowa jest zbędna ponieważ dobre prawo tworzy się w debatach społecznych. Niestety PiS nie słucha obywateli. – Od początku kadencji mówimy, że chcemy reformy wymiaru sprawiedliwości, chcemy przyspieszenia toczącego się postępowania, usprawnienia procedur, szybkiego zakończenia procesu. Tymczasem rząd PiS nie wprowadza żadnych reform dotyczących usprawnienia działania wymiaru sprawiedliwości. PiS wprowadza tylko ustawy kadrowe – podsumowała wicemarszałek Dolniak. Pisma i wnioski w związku z Aferą Billboardową 8.09.pdf (234 pobrania)