Nowoczesna rozpoczęła w poniedziałek cykl 12 merytorycznych debat przedstawiających program ugrupowania. Tematem pierwszej odsłony sejmowej dyskusji o Polsce była gospodarka: rozwój i dobrobyt po rządach PiS. Spotkanie moderował przewodniczący Ryszard Petru.
– Obowiązkiem merytorycznej opozycji jest przedstawienie wizji naprawy Polski. My tę wizję mamy przedstawialiśmy ją w programie #LepszaPolska. W Polsce cały czas potrzebne są zmiany, podejmujemy dyskusję o tym, co w Polsce trzeba mądrze zmienić. – powiedział szef Nowoczesnej Ryszard Petru, inaugurując debaty o przyszłości Polski.
Celem debat jest dyskusja nad nowoczesną wizją Polski po rządach PO i PiS, dlatego ugrupowanie Ryszarda Petru od 20 marca cyklicznie będzie zapraszać najlepszych polskich ekspertów z dziedzin m.in.: gospodarka i ekonomia, edukacja, zdrowie, polityka zagraniczna, samorząd, kultura. – Chcemy słuchać ich głosu, tak jak wysłuchaliśmy głosu ponad 20 tys. Polaków, tworząc nasz program – podkreślił w poniedziałek lider Nowoczesnej.
W poniedziałkowej trójpanelowej debacie o naprawie finansów publicznych, polityce demograficznej i warunkach funkcjonowania przedsiębiorców wzięli udział m.in. prof. Witold Orłowski, prof. Stanisław Gomułka, prof. Piotr Krajewski (Instytut Nauk Ekonomicznych PAN), prof. Andrzej Blikle, dr Mieczysław Groszek , dr Jakub Borowski, dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan), Maciej Bitner (główny ekonomista, WISE-Europa), Jerzy Meysztowicz – poseł, wiceprzewodniczący Nowoczesnej.
W debacie eksperci zwrócili uwagę na przygotowany przez Nowoczesną projekt ustawy o zrównoważonym budżecie – Niemcy zdecydowali się na ograniczenie deficytu. Dobry kierunek to zrównoważony budżet. Należy zwiększyć stopę prywatnych oszczędności. Do tego zachęcają efektywne systemy podatkowe. – powiedział prof. W. Orłowski. Debatujący zwrócili uwagę również na kwestię wieku emerytalnego – Wiek emerytalny powinien być wyższy i uzależniony od wydłużającego się wieku życia. Obniżenie wieku emerytalnego to koszt ok.18 mld zł. Należy powiązać wiek emerytalny z długością życia. – mówiła dr Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan a wtórował jej prof. S. Gomułka – Należy zrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn (65 lat) i dążyć do jego stopniowego zwiększania. Poruszono również powracający ostatnio temat przyjęcia przez Polskę waluty euro. Dr Jakub Borowski wyraził swoje obawy, że jeśli Polska nie będzie podążać w stronę integracji walutowej, to może w ogóle nie otrzymywać funduszy unijnych – Bycie przy stoliku decyzyjnym może oznaczać dla Polski dostęp do budżetu, do którego bez euro możemy dostępu nie mieć.
– Apeluję do polityków PiS, by nie traktować przedsiębiorców jako potencjalnych przestępców, bo z tego wynika jedynie tworzenie złego prawa. Zadaniem państwa jest zachęcanie firm do innowacyjności. To umożliwi skuteczny pościg za krajami Europy Zachodniej. – powiedział w podsumowaniu spotkania R. Petru.
Nowoczesna jako jedyna partia zaprezentowała po wyborach kompletny program zapowiadający m.in.
- prostsze i niższe podatki,
- edukacja dopasowana do potrzeb rynku pracy,
- likwidacja nadmiernych przywilejów,
- polityka niezadłużania przyszłych pokoleń,
- państwo neutralne światopoglądowo
- ale także: program wzmacniania samorządności, inwestycje w kulturę i proeuropejski kierunek polityki zagranicznej.
Najbliższe kolejne debaty w Sejmie RP:
- 3 kwietnia – edukacja: jak uporządkować chaos w oświacie?
- 8 maja – dyplomacja: kierunek: San Escobar czy Europa.
Całą transmisję z debaty można zobaczyć tutaj: http://bit.ly/DebataLepszaPolskaGospodarka