Debata Nowoczesnej: #LepszaPolska o gospodarce z ekspertami

20/03/2017

Nowoczesna rozpoczęła w poniedziałek cykl 12 merytorycznych debat przedstawiających  program ugrupowania. Tematem pierwszej odsłony sejmowej dyskusji o Polsce była gospodarka: rozwój i dobrobyt po rządach PiS. Spotkanie moderował przewodniczący Ryszard Petru.

 – Obowiązkiem merytorycznej opozycji jest przedstawienie wizji naprawy Polski. My tę wizję mamy przedstawialiśmy ją w programie #LepszaPolska. W Polsce cały czas potrzebne są zmiany, podejmujemy dyskusję o tym, co w Polsce trzeba mądrze zmienić.  – powiedział szef Nowoczesnej Ryszard Petru, inaugurując debaty o przyszłości Polski.

Celem debat jest dyskusja nad nowoczesną wizją Polski po rządach PO i PiS, dlatego ugrupowanie Ryszarda Petru od 20 marca cyklicznie będzie zapraszać najlepszych polskich ekspertów z dziedzin m.in.: gospodarka i ekonomia, edukacja, zdrowie, polityka zagraniczna, samorząd, kultura. – Chcemy słuchać ich głosu, tak jak wysłuchaliśmy głosu ponad 20 tys. Polaków, tworząc nasz program – podkreślił w poniedziałek lider Nowoczesnej.

W poniedziałkowej trójpanelowej debacie o naprawie finansów publicznych, polityce demograficznej i warunkach funkcjonowania przedsiębiorców wzięli udział m.in. prof. Witold Orłowski, prof. Stanisław Gomułka, prof. Piotr Krajewski (Instytut Nauk Ekonomicznych PAN),  prof. Andrzej Blikle, dr Mieczysław Groszek , dr Jakub Borowski, dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan), Maciej Bitner (główny ekonomista, WISE-Europa), Jerzy Meysztowicz – poseł, wiceprzewodniczący Nowoczesnej.

W debacie eksperci zwrócili uwagę na przygotowany przez Nowoczesną projekt ustawy o zrównoważonym budżecie – Niemcy zdecydowali się na ograniczenie deficytu. Dobry kierunek to zrównoważony budżet. Należy zwiększyć stopę  prywatnych oszczędności. Do tego zachęcają efektywne systemy podatkowe. – powiedział prof. W. Orłowski. Debatujący zwrócili uwagę również na kwestię wieku emerytalnego – Wiek emerytalny powinien być wyższy i uzależniony od wydłużającego się wieku życia.­ Obniżenie wieku emerytalnego to koszt ok.18 mld zł. Należy powiązać wiek emerytalny z długością życia. – mówiła dr Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan a wtórował jej prof. S. Gomułka – Należy zrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn (65 lat) i dążyć do jego stopniowego zwiększania. Poruszono również powracający ostatnio temat przyjęcia przez Polskę waluty euro. Dr Jakub Borowski wyraził swoje obawy, że jeśli Polska nie będzie podążać w stronę integracji walutowej, to może w ogóle nie otrzymywać funduszy unijnych – Bycie przy stoliku decyzyjnym może oznaczać dla Polski dostęp do budżetu, do którego bez euro możemy dostępu nie mieć.

Apeluję do polityków PiS, by nie traktować przedsiębiorców jako potencjalnych przestępców, bo z tego wynika jedynie tworzenie złego prawa. Zadaniem państwa jest zachęcanie firm do innowacyjności. To umożliwi skuteczny pościg za krajami Europy Zachodniej. – powiedział w podsumowaniu spotkania R. Petru.

Nowoczesna jako jedyna partia zaprezentowała po wyborach kompletny program zapowiadający m.in.

  • prostsze i niższe podatki,
  • edukacja dopasowana do potrzeb rynku pracy,
  • likwidacja nadmiernych przywilejów,
  • polityka niezadłużania przyszłych pokoleń,
  • państwo neutralne światopoglądowo
  • ale także: program wzmacniania samorządności, inwestycje w kulturę i proeuropejski kierunek polityki zagranicznej.

Najbliższe kolejne debaty w Sejmie RP:

  • 3 kwietnia – edukacja: jak uporządkować chaos w oświacie?
  • 8 maja – dyplomacja: kierunek: San Escobar czy Europa.

Całą transmisję z debaty można zobaczyć tutaj: http://bit.ly/DebataLepszaPolskaGospodarka



NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE