Dlaczego PiS boi się i nie chce ustawy reprywatyzacyjnej?

13/02/2018

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin poinformował, że PiS wycofuje się z dalszego procedowania ustawy reprywatyzacyjnej.Nie mamy wątpliwości że ta decyzja ma związek z ostatnia ustawą o IPN, która doprowadziła do największego konfliktu dyplomatycznego z Izraelem w ostatnich latach. Ustawa reprywatyzacyjna przygotowana przez ministra jakiego pokazuje również, że i ta ustawa jest pokazem kompletnego braku kompetencji Pana Ministra.

Do tej ustawy są olbrzymie zastrzeżenia jeśli chodzi o jej niekonstytucyjność. Doprowadza do sytuacji w której osoby, które straciły majątek, nie mogą odzyskać go w naturze. Jest proponowana rekompensata w kwocie 20% – pytanie jak się to ma do osób które zdążyły i jeszcze kilka miesięcy temu uzyskały albo pełne odszkodowanie albo zwrot w naturze. To pokazuje jak nierówno się traktuje obywateli polskich. – powiedział Poseł Jerzy Maeysztowicz.

Dla Nowoczesnej jedna kwestia jest ewidentna – potrzebujemy w Polsce dobrej ustawy reprywatyzacyjnej. PiS dołączył do poprzednich rządów, które nie były w stanie takiego rozwiązania wdrożyć, pokazując, że państwo działało bardzo mocno teoretycznie. 

Paweł Rabiej powiedział,że ustawa ta jest potrzebna nie tylko po to, żeby zaspokoić roszczenia własnościowe, ale także dlatego, by nie było w Warszawie problemów z zabudową poszczególnych dzielnic, z decyzjami dotyczacymi lokalizacji nowych budynków, żeby nie było problemów z lokatorami.

Minister Sasin powiedział, że Polski nie stać na ustawę reprywatyzacyjną. Jest dokładnie odwrotnie – Polski nie stać na brak ustawy reprywatyzacyjnej, dlatego że to będzie pogłębiało niesprawiedliwość i tworzyło wrażenie, że państwo polskie nie jest w stanie przez dziesięciolecia stanąć twarzą w twarz z problemami z którymi borykają się obywatele. – zakończył Paweł Rabiej.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE