Dziś świętujemy 19 rocznicę przystąpienia Polski do NATO. Przedstawiamy 7 grzechów głównych Ministerstwa Obrony Narodowej

12/03/2018
Dziś świętujemy 19 rocznicę przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego – NATO. To ważne wydarzenie szczególnie dla naszego bezpieczeństwa dla naszej obrony narodowej. Wszystkie rządy do 2015, kiedy Ministerstwo Obrony Narodowej zostało objęte przez Antoniego Macierewicz, konsekwentnie realizowały politykę zmierzającą do wzmocnienia naszego bezpieczeństwa. Dziś przedstawiamy 7 grzechów głównych Ministerstwa Obrony Narodowej.
7 grzechów głównych MON:
1)Kłamstwo
To największy grzech MON. Śmigłowce dla Polski – miały być w 2016 roku, potem w 2017, słyszeliśmy „już niedługo”, „w tym roku”, „styczeń, maksymalnie przełom stycznia”. Kłamstwo goni kłamstwo – a nasze siły specjalne, wojsko lądowe i ratownictwo morskie pozbawione są nowoczesnego wsparcia. Zerwanie kontraktu na Caracale to jedna z najgorszych decyzji rządu PIS, która pozbawiła polskie wojsko możliwości śmigłowców i zepsuła relacje z Francją.
2)Zaniechanie
Marynarka Wojenna w zapaści – cztery z pięciu okrętów podwodnych mają już ponad pół wieku i nigdy nie przeszły poważnej modernizacji. Wszystkie niszczyciele min są tak samo wiekowe.  Najnowszy polski okręt wszedł do służby w 1994 r., czyli ma już 24 lata. Polska granica morska jest właściwie bezbronna.
3)Szaleństwo
Szalony pomysł stworzenia armii niedzielnych żołnierzy-amatorów: Wojsk Obrony Terytorialnej. Szalony i bardzo kosztowny – w Budżecie MON na 2018 rok na terytorialsów wygospodarowano prawie 600 mln złotych, czyli więcej niż na wojska specjalne. A większość naszych marynarzy pływa na złomie.
4)Rozrzutność
W MON lekką ręką wydaje się pieniądze – szkoda, że nie na wzmocnienie naszej armii. Dzięki pytaniu Nowoczesnej dowiedzieliśmy się, że urzędnicy MON w 2016 roku korzystając z ponad 800 kart wydali 15 milionów złotych. Pozostawiamy to bez komentarza…
5)Nieumiarkowanie
Za rządów PiS w Sztabie Generalnym wymieniono 90 procent oficerów na stanowiskach dowódczych, a w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych – 82 procent.  To prawdziwa czystka. Znakomici generałowie odbierali dymisję od niejakiego Misiewicza. Polska armia została pozbawiona świetnych fachowców.
6)Działanie na szkodę Polski
.Zamiast tworzyć nowoczesną polską armię MON wymyśla tematy zastępcze i wraca do przeszłości. Rotmistrz, wachmistrz, kanonier i ogniomistrz – historyczne stopnie znów pojawią się w polskim wojsku – jakie ma to znaczenie dla naszej obronności? Zamiast zakupu śmigłowców i czołgów proponujemy MON przeprowadzenie przetargu na konie – bardziej pasują do rotmistrza.
7)Pycha
To grzech całego PIS-u, który niszczy bardzo dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi – najważniejszym gwarantem naszego bezpieczeństwa i kluczowym członkiem NATO. Ustawa o IPN grzebie pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Jesteśmy ciekawi, czy Prezydent Duda nie odebrał telefonu od sekretarza stanu Rexa Tillersona? Strategia bezpieczeństwa USA wymienia z nazwy tylko kilku najważniejszych sojuszników USA w NATO: Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Włochy i Kanadę. W 2015 roku po raz pierwszy w tym kontekście pojawiła się Polska, która została doceniona za wzmacnianie spójności i siły NATO. Czy chcemy, żeby nazwa Polska została wykreślona?
Na konferencji prasowej w tej sprawie głos w imieniu klubu Nowoczesna zabrał poseł Adam Szłapka
Ponawiamy apel do Prezydenta Andrzeja Dudy by zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego i dokonał rzetelnego audytu stanu polskiej armii po Macierewiczu, który zostawił w armii zgliszcza. Obrona narodowa powinna być prowadzona rzetelnie i profesjonalnie przez wszystkie rządy. Oczekujemy, że Prezydent zrobi wszystko by poprawić wizerunek polskiej armii. – zaapelował w Sejmie poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.


NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE