Kamila Gasiuk-Pihowicz o decyzji irlandzkiego sądu ws.odmowy ekstradycji Polaka podejrzewanego o ciężkie przestępstwa.

W naszej ocenie decyzja irlandzkiego sądu ws.odmowy ekstradycji osoby podejrzewanej o ciężkie przestępstwa to niestety tylko początek problemów, które polskie władze, a przede wszystkim Polacy beda mieli po zniszczeniu niezależnego sądownictwa przez PiS. Ponadto uważamy, że PiS niszcząc niezależne sądownictwo nie tylko wystawił na szwank bezpieczeństwo naszego kraju ale po prostu upokorzył Polskę. Najwyraźniej „Księga Kitów”, którą rząd PiS pod mylącą nazwą „Białej Księgi” przedstawił w ubiegłym tygodniu nie działa. Nikt rządowej „Księgi Kitów” nie kupi.

 

Obecny rząd wielokrotnie próbował zwodzić i mydlić oczy politykom i prawnikom z innych krajów, ale już teraz widać jak na dłoni, że nikt się na to nabierze. – powiedziała na konferencji Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz podkreślała również, że wbrew temu co mówi propaganda rządowa, zagraniczne gremia prawnicze są doskonale  zorientowane jeśli chodzi o dewastację praworządności i podporządkowanie sądownictwa, którego dokonuje rządząca większość. To nie są dyletanci, którzy wierzą w bajki o sprawiedliwym księciu. To profesjonaliści, którzy są w stanie czytać i doskonale rozumieć całą misternie utkaną machinę uzależnienia sądownictwa od rządu i prokuratury. To, że europejscy politycy i prawnicy wciąż rozmawiają z polskim rządem, wynika z zachodnioeuropejskiej kultury dialogu i wysłuchania stron, ale nie oznacza wcale, że wierzą w opowiadane im nonsensy i androny.     

Jako Nowoczesna jesteśmy jednak bardzo zaniepokojeni. Bowiem następnym razem przed zagranicznym sądem może przegrać polska firma domagająca się spłaty długu od zagranicznego kontrahenta.

Dziś Polska potrzebuje realnych działań ze strony obecnego rządu, które odsuną groźbę nieuznawania wyroków polskich sądów, czy obcięcia nam funduszy pomocowych z Brukseli. Dlatego apelujemy do rządzącej większości- do polityków PiS – by uchronili Polskę przed czarnym scenariuszem i jak najszybciej przyjęli przysięgę od trzech sędziów TK usuwając jednocześnie stamtąd dublerów; żeby przywrócili niezależność sądów od partii – m.in.uniezależniając KRS oraz żeby przywrócili niezależność Sądu Najwyższego. – Zakończyła Kamila Gasiuk-Pihowicz.