Ewa Lieder i Adam Szłapka o #LexSzyszko: Niech CBA zbada, kto miał wpływ na powstawanie tej ustawy

22/02/2017

– Ta ustawa budzi licznie wątpliwości. Już nie tylko merytoryczne, ale i prawne – podkreślił sekretarz generalny Nowoczesnej, poseł Adam Szłapka i na piśmie zwrócił się do CBA o zbadanie procesu uchwalania #LexSzyszko, czyli ustawy na mocy której w całej Polsce prowadzona jest masowa wycinka drzew. – Ustawa #LexSzyszko jest bezużyteczna dla Polski, ale prawdopodobnie bardzo użyteczna dla PiS – dodała posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder. Przypomniała, że dramatyczne w skutkach przepisy zostały przyjęte 16 grudnia 2016 roku, podczas nielegalnego posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej. Bez konsultacji, w błyskawicznym tempie. Całkowite prace nad ustawą trwały zaledwie osiem dni.

Adam Szłapka przypomniał niedawne słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który zapowiadając nowelizację, dopiero co uchwalonej ustawy, mówił, że „widać w tym prawie lobbing”.  Poseł PiS Paweł Lisiecki powiedział,  że wobec ustaw nie może być żadnych wątpliwości, „również i korupcyjnych”. 

– Niech szef CBA zbada procedurę legislacyjną uchwalania tej ustawy. Niech sprawdzi, jakie osoby miały wpływ na tę procedurę i z kim były prowadzone rozmowy przez polityków PiS – zażądał Adam Szłapka. Poseł pytał także czy – wobec zapowiedzi nowelizacji ustawy – 16 grudnia 20016 roku posłowie PiS, z Jarosławem Kaczyńskim na czele, nie wiedzieli, nad czym głosują i co się stało, że dwa miesiące później zapowiada się zmiany? – Jakie nowe  informacje w tej sprawie uzyskał prezes Kaczyński? – pytał w Sejmie Adam Szłapka.

Oprócz wypowiedzi polityków rządzącej partii, źródłem potwierdzającym szkodliwego charakteru regulacji ustawowej oraz forsowania tego rozwiązania w toku prac legislacyjnych — jest także stenogram z posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska z 14 grudnia 2016 r. Na szczególną uwagę zasługuje fragment zawierający wypowiedź Dyrektora Departamentu Środowiska Najwyższej Izby Kontroli Anny Krzywickiej, która stwierdziła. że:

„Art. 83f pkt. 3 dotyczący możliwości usuwania drzew bez zezwolenia na nieruchomości stanowiącej własność osób .fizycznych. (…) mam wątpliwość, że w przypadku pomysłowości społeczeństwa polskiego mogłaby powstać luka prawna polegająca na tym, iż jeśli ktoś nabędzie nieruchomość i wytnie wszystkie drzewa na dużej powierzchni, to potem będzie mógł zbyć tę nieruchomość osobie prawnej. I w tym momencie nastąpi obrót nieruchomości, gdzie ktoś, jako osoba fizyczna, wytnie drzewa i sprzeda grunt na inwestycje. Chciałem zwrócić uwagę tylko na takie niuanse, które mogą spowodować, że to prawo zostanie wykorzystane nie w tym kierunku, w jakim —jak rozumiem — szedł zamiar ustawodawcy.” – czytamy w piśmie Adama Szłapki do szefa CBA.

– Prezes Kaczyński powiedział, że ustawa będzie zmieniona, ale obudził się o dwa miesiące za późno! W tej chwili tnie się nawet starodrzewy. Liczymy na to,  że PiS się opamięta Bo odnieść na miejsce tych drzew się nie da. Ich już po prostu nie ma. – podsumowała spotkanie z dziennikarzami posłanka Ewa Lieder.

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/02/SKM_364e17022211551-1.pdf” title=”SKM_364e17022211551 (1)”]



NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEKARTA WARTOŚCI ALDE