Guy Verhofstadt: Widzę w Nowoczesnej alternatywę dla polskiej polityki

13/10/2016

W czwartek 13 października, Guy Verhofstadt odwiedził Warszawę. Podczas wizyty spotkał się z Ryszardem Petru oraz kierownictwem Nowoczesnej, która od czerwca 2016r . jest członkiem ALDE.

Podczas wspólnej konferencji Guy Verchofstadt i Ryszard Petru mówili o istotnych sprawach Polski i UE, o przyszłości UE po Brexicie oraz pozycji Polski w Unii Europejskiej.

Guy Verhofstadt odnosząc się do sytuacji w Polsce stwierdził, że obecne rządy PiS są efektem demokratycznego wyboru obywateli, jednak widzi w Nowoczesnej alternatywę dla polskiej polityki.  Przewodniczący ALDE cieszy się, że polskie społeczeństwo reaguje na wszystkie odejścia PiS od europejskich zasad: – Macie bardzo dobrze działające społeczeństwo obywatelskie – powiedział.

Verhofstadt zaznaczył, że ma miejsce bliska współpraca między Nowoczesną, a ALDE. Według niego musimy wspólnie rozmawiać o przyszłości i realizacji podstawowych zasad Unii Europejskiej.

W kwestiach migracyjnych w opinii obu polityków powinniśmy utworzyć realnie funkcjonującą służbę ochrony granic, oraz wspólnotowy system zarządzania i asymilacji migrantów.

Na pytanie, czy w Unii Europejskiej znane są problemy z Trybunałem Konstytucyjnym w Polsce, Guy Verhofstadt odpowiedział:  – Niestety wszyscy nagle, od kilku miesięcy, stali się specjalistami w tej sprawie. To nie powinna być kwestia, nad którą powinny toczyć się dyskusje na poziomie europejskim. Jeśli w Polsce byłby zachowany porządek konstytucyjny, to nie byłoby takiego problemu. 

– Nie rozumiem nagonki Polskiego rządu na Komisję Wenecką, skoro Premier Beata Szydło podczas debaty w Parlamencie Europejskim bardzo chwaliła ten organ. Czekamy na reakcję polskiego rządu wobec zaleceń Komisji – dodał.

Guy Verhofstadt – Przewodniczący Grupy Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) w Parlamencie Europejskim, w 2014 r. kandydat ALDE na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Główny negocjator Parlamentu Europejskiego ws. Brexitu. W latach 1999-2008 premier Belgii. Zwolennik federalnej Unii Europejskiej, współzałożyciel Grupy Spinelli.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE