Guy Verhofstadt: Widzę w Nowoczesnej alternatywę dla polskiej polityki

W czwartek 13 października, Guy Verhofstadt odwiedził Warszawę. Podczas wizyty spotkał się z Ryszardem Petru oraz kierownictwem Nowoczesnej, która od czerwca 2016r . jest członkiem ALDE.

Podczas wspólnej konferencji Guy Verchofstadt i Ryszard Petru mówili o istotnych sprawach Polski i UE, o przyszłości UE po Brexicie oraz pozycji Polski w Unii Europejskiej.

Guy Verhofstadt odnosząc się do sytuacji w Polsce stwierdził, że obecne rządy PiS są efektem demokratycznego wyboru obywateli, jednak widzi w Nowoczesnej alternatywę dla polskiej polityki.  Przewodniczący ALDE cieszy się, że polskie społeczeństwo reaguje na wszystkie odejścia PiS od europejskich zasad: – Macie bardzo dobrze działające społeczeństwo obywatelskie – powiedział.

Verhofstadt zaznaczył, że ma miejsce bliska współpraca między Nowoczesną, a ALDE. Według niego musimy wspólnie rozmawiać o przyszłości i realizacji podstawowych zasad Unii Europejskiej.

W kwestiach migracyjnych w opinii obu polityków powinniśmy utworzyć realnie funkcjonującą służbę ochrony granic, oraz wspólnotowy system zarządzania i asymilacji migrantów.

Na pytanie, czy w Unii Europejskiej znane są problemy z Trybunałem Konstytucyjnym w Polsce, Guy Verhofstadt odpowiedział:  – Niestety wszyscy nagle, od kilku miesięcy, stali się specjalistami w tej sprawie. To nie powinna być kwestia, nad którą powinny toczyć się dyskusje na poziomie europejskim. Jeśli w Polsce byłby zachowany porządek konstytucyjny, to nie byłoby takiego problemu. 

– Nie rozumiem nagonki Polskiego rządu na Komisję Wenecką, skoro Premier Beata Szydło podczas debaty w Parlamencie Europejskim bardzo chwaliła ten organ. Czekamy na reakcję polskiego rządu wobec zaleceń Komisji – dodał.

Guy Verhofstadt – Przewodniczący Grupy Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) w Parlamencie Europejskim, w 2014 r. kandydat ALDE na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Główny negocjator Parlamentu Europejskiego ws. Brexitu. W latach 1999-2008 premier Belgii. Zwolennik federalnej Unii Europejskiej, współzałożyciel Grupy Spinelli.