Joanna Scheuring-Wielgus i Krzysztof Mieszkowski: PiS degraduje polskie teatry!

12/05/2017

„Misiewicze” są nie tylko w spółkach skarbu państwa, ale też instytucjach kultury. Mają się tam bardzo dobrze, ale niestety degradują polską kulturę. W tym środowisko teatralne – powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Poseł Krzysztof Mieszkowski skierował do wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego interpelację ws. decyzji ministra kultury.

„Liczące się w kraju i za granicą instytucje – m.in. Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr im. Bogusławskiego w Kaliszu i Narodowy Stary Teatr w Krakowie – za sprawą ministerialnych i samorządowych urzędników, doświadczyły niezrozumiałych zmian na stanowiskach dyrektorskich, które zagrażają ich wysokiemu poziomowi artystycznemu. Mianowanie dyrektorów bez doświadczenia, niezbędnych kompetencji i spójnej wizji repertuarowej jest zakwestionowaniem wieloletniego dorobku zespołów tych instytucji, co najdobitniej pokazuje sytuacja wrocławskiego Teatru Polskiego, który w zaledwie osiem miesięcy został niemal całkowicie zniszczony.” – napisał w swoim piśmie do prof. Glińskiego poseł Nowoczesnej.

Równie niepokojąca, zdaniem Mieszkowskiego, jest polityka MKiDN wobec czołowych polskich festiwali teatralnych. Wymienił poznański Malta Festival oraz bydgoskie Prapremiery. „Decyzje o wstrzymaniu finansowania obu imprez niosą znamiona cenzury ekonomicznej, czego zresztą Pan Minister nie ukrywa, żądając odwołania Oliviera Frljica ze stanowiska kuratora Malty.” – czytamy w interpelacji.

Teatr w Polsce stanowi jedno z najważniejszych zjawisk na kulturalnej mapie Europy. Niestety niedawne decyzje i działania MKiDN mogą doprowadzić do jego trwałej degradacji. – oświadczył w Sejmie Krzysztof Mieszkowski.  W związku z powyższym  poprosił MKiDN o wyczerpującą odpowiedź na poniższe pytania:

1) Jakie były merytoryczne przesłanki do poparcia przez przedstawicieli MKiDN konkretnych kandydatów na dyrektorów teatrów we Wrocławiu, Bydgoszczy, Kaliszu i Krakowie?

2) Jakie kroki zamierza podjąć MKiDN ws. Teatru Polskiego we Wrocławiu w obliczu postępującej degradacji instytucji?

3) Jakie były merytoryczne podstawy decyzji o wstrzymaniu finansowania festiwali w Poznaniu i Bydgoszczy?

Poseł Mieszkowski przypomniał, że nie tylko PiS niszczy polską kulturę. Na jej niekorzyść działa też Platforma Obywatelska. – W 2012r. wprowadzono zmiany prawne za ministra Zdrojewskiego, która dała preferencję urzędnikom i politykom do obsadzania kadry w instytucjach kultury. Cenzura w polskich teatrach była także za rządów PO-PSL. Marszałek kujawsko-pomorski z PO złamał prawo, złamał regulamin konkursu na dyrektora teatru w Toruniu. Politycy z kujawsko-pomorskiego z PO ani raz nie zareagowali na to! – przypomniał Mieszkowski.

PO i Gliński niszczą Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Bogusławskiego w Kaliszu. Nie wolno cenzurować pracy twórców. – podsumowała Joanna Scheuring-Wielgus.

 NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE