Joanna Schmidt: Ustawa przygotowywana przez PiS zamiast walczyć z patologiami, może zachęcić do produkcji fake newsów

24/08/2017

– Media donoszą dziś  o tym, że PiS przygotowuje się do działań związanych z internetem i mediami społecznościowymi. Jeśli mówi PiS o wolności, to myślimy że chcą tą wolność ograniczyć. I nie przekonuje nas, że przygotowywany projekt ma pomóc w walce z feke newesami czy mową nienawiści w sieci – powiedziała w Sejmie posłanka Joanna Schmidt.

– Media społecznościowe są oazą wolności słowa, zmiany ustawy przygotowane przez ministerstwo cyfryzacji uderzą w wolność słowa i wcale nie będą zwalczać hejtu i produkcji nieprawdziwych, oszczerczych informacji czy nienawistnych komentarzy . W pierwszej kolejności PiS winno uderzyć się we własne piersi. Bo to z szeregów sympatyków obozu rządzącego w dużej mierze wywodzą się internetowi hejterzy. To z ich środków są finansowane działania trolli. – przypomniała posłanka Schmidt. –  Jeżeli PiS chce walczyć z fake newsami i hejtem w internecie to wystarczy poprzeć ustawę Nowoczesnej. W czerwcu złożyliśmy projekt, który wprowadza instytucje ślepego pozwu i naprawdę powala na eliminację złych zjawisk z Internetu. Teraz,  żeby złożyć zawiadomienie o przestępstwie w sieci musimy podać dane osoby, która takie przestępstwo popełniła. Zgodnie z naszym projektem ciężar odnalezienia tej osoby przerzucany jest na instytucje państwa.  Sąd i policja mają narzędzia żeby zweryfikować sprawcę. – przypomniała założenia ustawy posłanka Schmidt.

– Wiemy, że we wrześniu będą prowadzone konsultacje minister Streżyńskiej w sprawie przygotowywanej przez rząd ustawy. Weźmiemy w nich udział, ale mamy nadzieje, że do prac Sejmu zostanie wprowadzona ustawa Nowoczesnej – mówiła Schmidt i wykazywała na podstawową wadę opisywanego przez prasę projektu rządowego. – Jeżeli hejterskie komentarze trolli nie będą mogły być usuwane przez administratora portalu, to otwiera się wiele możliwości nadużyć. Ustawa przygotowywana przez PiS zamiast walczyć z patologiami, może być furtką i zachętą do produkcji  fake newsów i hejtu w internecie na jeszcze większą skalę –  podsumowała Schmidt.

Gazeta Wyborcza”. Zgodnie z ustaleniami dziennika, już wkrótce rząd przypuści zmasowany atak na wolność w internecie. „Pod nóż” mają iść m.in. media społecznościowe, a wszystko to pod pozorem walki z nieprawdziwymi informacjami (fake news). Do rewelacji odniosła się już minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza” projekt, o którym mówi posłanka Schmidt, to siedmiostronicowy dokument, którego autorzy wskazują na potrzebę walki z fake newsami – nieprawdziwymi informacjami.

Projektowane zmiany nakazują każdemu podmiotowi, który świadczy usługi w internecie, poddanie się polskiemu prawodawstwu. W tej chwili  dotyczy to np. Facebooka i Twittera, polskie prawo ma w wielu przypadkach związane ręce. Druga zmiana, to zapisy znoszące  przeszkody w publikacji nawet najbardziej kontrowersyjnych komentarzy. Portal nie będzie mógł nikogo zablokować, nie będzie mógł moderować czy usuwać wpisów, które uzna za niezgodne z regulaminem. Gdyby to zrobił, autor dostanie możliwość zwrócenia się o jego przywrócenie do sądu 24-godzinnego. Trzecia najważniejsza zmiana, to ustalanie prawdy przez plebiscyt ankietowy. Internauci mogliby poprzez sondy internetowe decydować, które z publikowanych treści są prawdziwe, a które są kłamstwami.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE