Kamila Gasiuk-Pihowicz: PiS atakuje Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego

02/03/2017

 – Pani profesor M. Gersdorf jest ofiarą ataku polityków PiS-u. Dzisiaj partia Jarosława Kaczyńskiego rozpoczęła atak na Sąd Najwyższy, jedną z ostatnich niezależnych instytucji w Polsce. – mówiła w Sejmie w czwartek posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

Po prawie półtora roku rządów PiS nagle stwierdziło, że podważy wybór I Prezes Sądu Najwyższego
To tylko wybieg. Politycy PiS mówią o kwestiach formalnych, ale to kłamstwo. –  komentowała wniosek PiS do TK w sprawie wyboru prezesa Sądu Najwyższego Kamila Gasiuk-Pihowicz – Główną przyczyną jest to, że pani prezes stoi na straży niezależności wymiaru sprawiedliwości. PiS chciałoby mieć na telefon cały wymiar sprawiedliwości, ale pani profesor nie odbiera telefonów z Nowogrodzkiej.

Politycy PiS-u twierdzą, że chodzi tu o kwestie formalne. W ocenie K. Gasiuk-Pihowicz to kłamstwo, gdyż chodzi o zemstę i próbę zastraszenia Sądu Najwyższego a jedynym powodem jest fakt, że pani Profesor Gersdorf broni państwa prawa i niezależności sędziów. – Obecnie wyroki Trybunału Konstytucyjnego w kluczowych sprawach mogą być ustalane na Nowogrodzkiej. Tak prawdopodobnie będzie w tej sprawie. To efekt przejęcia kontroli nad Trybunałem przez polityków PiS. – podkreśliła posłanka i dodała, że jakikolwiek wyrok Trybunału wydany w składzie, w którym znajdą się sędziowie-dublerzy nie będzie miał żadnej mocy prawnej.

 – Polska to nie prywatny folwark Jarosława Kaczyńskiego. Antypaństwowe działania PiS wywołują wśród ludzi coraz większą wściekłość i irytację. PiS bezczelnie łamie prawo, łamie Konstytucję niszcząc Trybunał, atakując sędziów, atakując Sąd Najwyższy. PiS po prostu niszczy Polskę. Niszczy fundamenty państwa. – podsumowała K. Gasiuk-Pihowicz.

Nowoczesna stoi na stanowisku, że każdy polityk PiS zamieszany w niszczenie instytucji demokratycznego państwa prawa zostanie w przyszłości ze swoich działań rozliczony. PiS nie będzie rządził wiecznie. Wszyscy politycy tej formacji łamiący Konstytucję RP poniosą konsekwencje prawne.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE