Kamila Gasiuk-Pihowicz: PiS atakuje Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego

 – Pani profesor M. Gersdorf jest ofiarą ataku polityków PiS-u. Dzisiaj partia Jarosława Kaczyńskiego rozpoczęła atak na Sąd Najwyższy, jedną z ostatnich niezależnych instytucji w Polsce. – mówiła w Sejmie w czwartek posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

Po prawie półtora roku rządów PiS nagle stwierdziło, że podważy wybór I Prezes Sądu Najwyższego
To tylko wybieg. Politycy PiS mówią o kwestiach formalnych, ale to kłamstwo. –  komentowała wniosek PiS do TK w sprawie wyboru prezesa Sądu Najwyższego Kamila Gasiuk-Pihowicz – Główną przyczyną jest to, że pani prezes stoi na straży niezależności wymiaru sprawiedliwości. PiS chciałoby mieć na telefon cały wymiar sprawiedliwości, ale pani profesor nie odbiera telefonów z Nowogrodzkiej.

Politycy PiS-u twierdzą, że chodzi tu o kwestie formalne. W ocenie K. Gasiuk-Pihowicz to kłamstwo, gdyż chodzi o zemstę i próbę zastraszenia Sądu Najwyższego a jedynym powodem jest fakt, że pani Profesor Gersdorf broni państwa prawa i niezależności sędziów. – Obecnie wyroki Trybunału Konstytucyjnego w kluczowych sprawach mogą być ustalane na Nowogrodzkiej. Tak prawdopodobnie będzie w tej sprawie. To efekt przejęcia kontroli nad Trybunałem przez polityków PiS. – podkreśliła posłanka i dodała, że jakikolwiek wyrok Trybunału wydany w składzie, w którym znajdą się sędziowie-dublerzy nie będzie miał żadnej mocy prawnej.

 – Polska to nie prywatny folwark Jarosława Kaczyńskiego. Antypaństwowe działania PiS wywołują wśród ludzi coraz większą wściekłość i irytację. PiS bezczelnie łamie prawo, łamie Konstytucję niszcząc Trybunał, atakując sędziów, atakując Sąd Najwyższy. PiS po prostu niszczy Polskę. Niszczy fundamenty państwa. – podsumowała K. Gasiuk-Pihowicz.

Nowoczesna stoi na stanowisku, że każdy polityk PiS zamieszany w niszczenie instytucji demokratycznego państwa prawa zostanie w przyszłości ze swoich działań rozliczony. PiS nie będzie rządził wiecznie. Wszyscy politycy tej formacji łamiący Konstytucję RP poniosą konsekwencje prawne.