Chronimy drzewa – Nowoczesna z nowelizacją ustawy o ochronie przyrody

03/03/2017

Nowoczesna w trybie pilnym przygotowała nowelizację ustawy o ochronie przyrody. Proponowane zmiany dotyczą tej części prawa, która dotyczy ochrony drzew i może przeciwdziałać masowemu wycinaniu drzew – mówiły w piątek (3.03) posłanki Ewa Lieder i Paulina Hennig-Kloska.  Projekt ten został skonsultowany z przedstawicielami organizacji  ekologicznych oraz z ekspertami  z samorządów lokalnych.

W całej Polsce trwa wielka wycinka drzew, która jest efektem ustawy o ochronie przyrody, zwanej potocznie ustawą Szyszki albo Lex Szyszko. Wydarzenia ostatnich dni pokazują, że można ją też nazwać „wyrzynką” lub „siekierezadą”.

 – Wczoraj byłam w Łebie i widziałam, co tam się stało. Wycięto całe hektary lasów w okolicach wydm. Straty są niepowetowane –  powiedziała w piątek w Sejmie poseł Ewa Lieder. –  Podobna sytuacja jest w wielu innych miejscach. W Lęborku wycięte zostały 120 letnie dęby, które powinny być chronione.

Paulina Hennig-Kloska podkreśliła – Nie chcieliśmy powrotu do zapisów starej ustawy, bo w naszej ocenie nie były dobre. Dowodzą tego m.in. skargi na przepisy tej ustawy właścicieli działek oraz  Rzecznika Praw Obywatelskich.

Nowoczesna proponuje m.in.:

– upoważnienie samorządów do ochrony okazów o szczególnej wartości przyrodniczej, które nie są pomnikami przyrody;

– by to, jakie drzewa będzie można wycinać bez zezwolenia, zależało od szybkości wzrostu drzew, przy czym wydzielone zostały rodzaje drzew według wcześniejszego podziału ujętego w rozporządzeniu. To oznacza, że bez zezwolenia można będzie wyciąć te drzewa, których drzewostan można szybko odtworzyć;

– skrócenie terminów administracyjnych udzielania zezwoleń i zmniejszenie opłat za udzielane zezwolenia;

– określenie maksymalnego obszaru wycinki drzew do 50 m kw. dla drzew szybko rosnących,  i 25 m kw. dla krzewów.

Zaproponowane przez Nowoczesną zapisy w projekcie nowelizacji powinny być akceptowalne zarówno dla właścicieli prywatnych działek, na których rosną drzewa, jak i dla władz samorządowych oraz przyrodników.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE