„Posadź Szyszkę, posadź drzewo” – Nowoczesna z akcją zachęcającą do sadzenia drzew

07/03/2017

Niemal w całej Polsce trwa masowa wycinka drzew, w wielu miejscach wycinane są całe obszary. – Skutki ustawy przygotowanej przez ministra ochrony środowiska Jana Szyszko widzimy codziennie. Niestety nie da się już tego cofnąć – mówiły w Sejmie (7.03.2017 r.) podczas konferencji posłanki Monika Rosa i Ewa Lieder. Dlatego Nowoczesna zainicjowała akcję „Posadź Szyszkę, posadź drzewo”.

Akcja sadzenia drzew będzie prowadzona w całej Polsce. Działacze Nowoczesnej we wszystkich regionach Polski zwrócili się w poniedziałek do władz samorządowych (prezydentów, burmistrzów, wójtów) z prośbą o zgodę na posadzenie drzew w miejscach publicznych oraz o wskazanie tych miejsc. Tylko w poniedziałek inicjatywę sadzenia drzew podjęło 50 kół Nowoczesnej, m.in. w Częstochowie, Grudziądzu, Gdańsku, Kielcach, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu.

W pismach do władz samorządowych działacze Nowoczesnej pisali: „Chcielibyśmy podjąć się zorganizowania akcji nasadzeń drzew i zaproszenia do niej zarówno mieszkańców dzielnicy, jak również przedsiębiorców oraz pracowników firm mieszczących się na terenie miasta / gminy… Ponadto chcemy promować ideę rozwoju terenów zielonych dzięki upowszechnianiu zwyczaju sadzenia drzew w związku z upamiętnieniem narodzin dziecka czy też innych ważnych wydarzeń w życiu mieszkańców dzielnicy”.

Jednocześnie Nowoczesna przygotowała i złożyła do marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy o ochronie środowiska. Jego celem jest zastopowanie i przeciwdziałanie w przyszłości masowej wycince drzew.

Nowoczesna proponuje m.in.:

– upoważnienie samorządów do ochrony okazów o szczególnej wartości przyrodniczej, które nie są pomnikami przyrody;

– by to, jakie drzewa będzie można wycinać bez zezwolenia, zależało od szybkości wzrostu drzew, przy czym wydzielone zostały rodzaje drzew według wcześniejszego podziału ujętego w rozporządzeniu. To oznacza, że bez zezwolenia można będzie wyciąć te drzewa, których drzewostan można szybko odtworzyć;

– skrócenie terminów administracyjnych udzielania zezwoleń i zmniejszenie opłat za udzielane zezwolenia;

– określenie maksymalnego obszaru wycinki drzew do 50 m kw. dla drzew szybko rosnących,  i 25 m kw. dla krzewów.

Zaproponowane przez Nowoczesną zapisy w projekcie nowelizacji powinny być akceptowalne zarówno dla właścicieli prywatnych działek, na których rosną drzewa, jak i dla władz samorządowych oraz przyrodników.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE