Katarzyna Lubnauer: Apelujemy do PAD o natychmiastowe zwołanie RBN.

06/02/2018

– Decyzja Prezydenta w sprawie podpisania nowelizacji ustawy o IPN to decyzja, której  niestety się spodziewaliśmy. Prezydent Duda po raz kolejny nie stanął jako strażnik bezpieczeństwa i dobrego imienia Polski, tylko stanął po stronie interesu przekazu partyjnego, który płynie z Nowogrodzkiej. – mówił na konferencji prasowej w Sejmie Poseł Adam Szłapka.

– Prezydent Andrzej Duda podpisując tę ustawę uległ środowiskom narodowym i środowisku Prawa i Sprawiedliwości. Mamy do czynienia z ustawą, która wywołała kryzys dyplomatyczny, dlatego że współpraca z USA, Izraelem, Ukrainą to kwestia naszego bezpieczeństwa – komentowała Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

– Prezydent Andrzej Duda  podpisał ustawę, która wywołała bardzo poważny kryzys międzynarodowy, która zaogniła nasze stosunki z Izraelem i Ukrainą i będzie miała wpływ na nasze stosunki z USA. Tym samym nie dał szansy politykom PiS żeby cofnęli się o krok i jeszcze raz przedyskutowali tę ustawę z naszymi partnerami. – wyjaśniał Szłapka.

Sekretarz Generalny Nowoczesnej negatywnie ocenił także skierowanie ustawy w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. – Wszyscy wiemy jaką funkcję pełni obecnie Trybunał Konstytucyjny – Jest absolutnie podporządkowany decyzją PiS. To że Prezydent skieruje ustawę do Trybunały jest jedynie wybiegiem, nie zmienia to faktu, że ustawa została podpisana. – tłumaczył  Poseł Szłapka.

Katarzyna Lubnauer poinformowała, że w związku z kryzysem dyplomatycznym zaapelowała do Prezydenta na piśmie o natychmiastowe zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

LIST KATARZYNY LUBNAUER DO POBRANIA:  [download id=”13207″]

Musimy porozmawiać o tym w jaki sposób zabezpieczyć bezpieczeństwo Polski wobec takiej sytuacji. Naruszenie naszych stosunków z trzema krajami jedną ustawą jest wielkim błędem dyplomatycznym. – zapowiadała Lubnauer argumentując swój apel.

Kryzys dyplomatyczny z sąsiadami i strategicznymi partnerami Polski bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo Polski, w szczególności w sytuacji, w które toczą się rozmowy na temat stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz sprzedaży Polsce najnowocześniejszego uzbrojenia przez rząd Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z art. 135 Konstytycji Rzeczypospolitej Polskiej Rada Bezpieczeństwo Narodowego jest organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Państwa, w jej skład wchodzi także Minister Spraw Zagranicznych, więc zwołanie jej posiedzenia w kontekście zaistniałej sytuacji wydaje się nie tylko uzasadnione, ale wręcz konieczne. – możemy przeczytać w liście Przewodniczącej Katarzyny Lubnauer skierowanego do Prezydenta Dudy.

– Nie można kosztem dyplomacji uprawiać polityki historycznej dlatego uważam że tak ważne jest aby Prezydent zwołał teraz Rady Bezpieczeństwa Narodowego  i powiedział jaki ma pomysł na rozwiązanie tego problem. Ta decyzja pokazała, że Andrzej Duda nie potrafi się wznieść ponad interesy swojego obozu politycznego, pokazała że interes PiS-u stawia ponad interesem państwa- podsumowała Katarzyna Lubnauer. 
NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE