Konwencja Nowoczesnej: debaty, spotkania i prezentacja programu

10/09/2016

Konferencją prasową Ryszarda Petru rozpoczęła się konwencja programowa Nowoczesnej, która odbywa się w ten weekend w Warszawie. Sobota to czas dyskusji, debat i spotkań z ekspertami oraz ludźmi polityki, gospodarki, kultury. W niedzielę ugrupowanie zaprezentuje swój program.

Program Nowoczesnej jest efektem wielomiesięcznej pracy ekspertów i członków oraz przeprowadzonych konsultacji społecznych.

Na konferencji prasowej lider Nowoczesnej Ryszard Petru zaprosił do obserwowania konwencji programowej. Nawiązał do bieżących wydarzeń,  w tym do pobicia profesora Uniwersytetu Warszawskiego  – Ministrowie jeżdżą do Wielkiej Brytanii, gdy tam bici są Polacy, a nie reagują, gdy Polaków bije się w Polsce. To PiS ponosi winę za agresję w życiu publicznym. Może ona eskalować i takie incydenty mogą się powtarzać. Lider Nowoczesnej odniósł się również do zachowania wiceministra sprawiedliwości podczas piątkowej rozprawy sądowej:  –Takie naciski na sędziego, których dopuścił się wiceminister,  przypominają stalinizm. Patryk Jaki powinien zostać wywalony z rządu. ­– dodał Ryszard Petru.

Również w sobotę spotkała się Sieć Ekspercka Lepsza Polska powołana przez Nowoczesną, by podsumować wielomiesięczną pracę nad programem ugrupowania. – Wsłuchujemy się w potrzeby obywateli. Chcemy wykorzystać wiedzę i doświadczenie ekspertów do przełożenia tych pragnień i pomysłów na konkretne programy i strategie w kluczowych dla rozwoju Polski dziedzinach. – mówił otwierając spotkanie Paweł Rabiej członek zarządu Nowoczesnej i pomysłodawca sieci eksperckiej.

Na konwencji Nowoczesnej w sobotę silnie wybrzmiał również głos Młodych Nowoczesnych. Zorganizowali oni debatę o nowoczesnym patriotyzmie z profesorem Aleksandrem Smolarem, Krzysztofem Materną i ks. Wojciechem Lemańskim.   – W momencie, kiedy patriotyczne symbole pojawiają się na kijach bejsbolowych, musimy się zastanowić, jakie postawy patriotyczne są dziś właściwe i aktualne? Jaki powinien być nowoczesny patriotyzm? – powiedział Adam Kądziela przewodniczący Forum Młodych Nowoczesnych.

W dyskusji pt. „Stan ducha Polaków. Między gniewem a nadzieją”, moderowanej przez posła Nowoczesnej Krzysztofa Mieszkowskiego wzięli udział reżyser Agnieszka Holland, Beata Stasińska oraz profesor Leszek Koczanowicz, którzy odwołali się do bieżących wydarzeń i wpływu obozu rządzącego na kulturę, życie społeczne i świadomość obywateli.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE