Nowoczesna chce, by Rada Warszawy podjęła w ciągu 2 tygodni uchwałę o referendum w sprawie odwołania Hanny Grronkiewicz-Waltz

09/09/2016

W obliczu afery reprywatyzacyjnej w Warszawie potrzebne jest referendum. Nowoczesna domaga się od Rady Miasta uchwalenia uchwały o referendum w ciągu 14 dni – tak, by nie tracić czasu na kolejne chaotyczne decyzje władz stolicy i zmniejszyć ryzyko wprowadzenia do miasta komisarza z PiS. O tym, dlaczego takie rozwiązanie jest najwłaściwsze mówili na piątkowej konferencji prasowej Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesnej i Sławomir Potapowicz zastępca Sekretarza Generalnego Nowoczesnej, sekretarz regionu warszawskiego [transmisja Periscope].

Politycy Nowoczesnej skomentowali  w piątek chaotyczne decyzje i dymisje i fakt praktycznej rozsypki struktur Platformy Obywatelskiej w Warszawie. W tej trudnej dla obywateli stolicy sytuacji nie można doprowadzić do zwycięstwa PiS-u w Warszawie, a potrzeba referendum. Takie rozwiązanie jest dobre z dwóch powodów: po pierwsze referendum to obywatelski głos i decyzja będzie w rękach obywateli, a nie Jarosława Kaczyńskiego. Po drugie, nie warto doprowadzać do sytuacji, by PiS mianował swojego komisarza do zarządzania stolicą i oddać Warszawę na tacy Kaczyńskiemu.

– Nowoczesna zaproponuje swojego kandydata w wyborach prezydenckich w Warszawie. Po kompromitacji PO i w obliczu afery reprywatyzacyjnej, to my jesteśmy siłą która jest w stanie zyskać zaufanie wyborców. Mówiliśmy wielokrotnie o współpracy opozycji, podtrzymujemy te deklaracje, dlatego chcemy, by PO poparła naszego kandydata w II turze wyborów samorządowych, jeśli to on zwycięży. Jeżeli będzie odwrotnie, to my oczywiście poprzemy kandydata PO w imię współpracy opozycji, by nie doprowadzić do rządów PiS w Warszawie. – mówił w piątek na placu Zamkowym w Warszawie Paweł Rabiej.

Nowoczesna odniosła się również do czwartkowych dymisji w Ratuszu m.st. Warszawy. – Decyzje są spóźnione, nie do końca zrozumiałe, za to są kompromitujące. Już 22 sierpnia apelowaliśmy do Hanny Gronkiewicz-Waltz o podjęcie poważnych decyzji personalnych. Po drugie, nie powołuje się na wiceprezydenta Warszawy osoby niezwiązanej z miastem – mówił na konferencji prasowej Sławomir Potapowicz i dodał – ­Jeśli potwierdzą się słowa Jacka Wojciechowicza o tym, że próbowano go uciszyć za stanowisko w jednej ze spółek miejskich, to możemy mówić o korupcji politycznej. Domagamy się wyjaśnienia tego procederu.

W ocenie Sławomira Potapowicza nowe nominacje w Ratuszu i pozbawienie Hanny Gronkiewicz-Waltz funkcji przewodniczącej warszawskiej PO oznaczają, że od wczoraj rzeczywistym prezydentem Warszawy jest Grzegorz Schetyna: – To on bierze odpowiedzialność za Warszawę, a przy tym nadal nie ma remedium na rozwiązanie podstawowych problemów mieszkańców, których to afera reprywatyzacyjna dotknęła najbardziej.

Według Nowoczesnej w interesie całej opozycji jest to, żeby władzy w mieście nie przejął PiS. Byłoby to rozwiązanie fatalne dla miasta i warszawiaków, skutkujące chaosem i niekompetencją. Dlatego potrzebne jest referendum, co w praktyce oznacza wybory. Niekompetentne działanie władz miasta oraz PO oznacza, że PiS dostanie władzę w mieście na tacy, wykorzystując pretekst, by wprowadzić swojego komisarza.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE