Afera reprywatyzacyjna w Warszawie

22/08/2016

48 godzin po publikacji artykułu ujawniającego kulisy reprywatyzacji w Warszawie nadal nie ma zdecydowanej reakcji władz miasta. Nowoczesna jest bardzo zaniepokojona brakiem komentarza gospodarza stolicy, w tak ważnej dla mieszkańców sprawie. [transmisja Periscope]

Stanowcza reakcja jest bardzo potrzebna, bo Hanna Gronkiewicz-Waltz została prezydentem wygrywając w bezpośrednich wyborach. Ma silny mandat, możliwości, urzędników oraz prawników – może przeciwdziałać, zaproponować rozwiązanie. O to apeluje Nowoczesna. Czy Platforma Obywatelska odwykła już od tego, by proponować szybkie, zdecydowaneprzemyślane rozwiązania?

Paweł Rabiej powiedział: – To nie jest kłótnia opozycji oraz tego, że opozycja się kłóci. Z naszego punktu widzenia nie jest istotne kto zarządza Warszawą: czy to jest PO, czy Nowoczesna czy PiS. Ważne jest, by w takich sytuacjach kryzysowych władze miasta były w stanie zareagować, uczciwie i odpowiedzialnie wziąć problem na siebie. Ani PO, ani PiS tego nie zrobiły.

Sięgając wstecz, zarówno PO jak i PiS mając władzę i możliwości mogły rozwiązać ten problem. Niestety tego nie zrobiły. Najważniejsza jest zdecydowana reakcja władz miasta. –Hanna Gronkiewicz-Waltz nie może chować głowy w piasek. Powinna wziąć działanie w tej sprawie na siebie – dodał Paweł Rabiej.

To bardzo istotne abyśmy pamiętali o interesie mieszkańców. 25 sierpnia władze Warszawy na sesji Rady Miasta zamierzają przedstawić informację o wdrożeniu małej ustawy reprywatyzacyjnej. To bardzo dobry ruch, ale jak przyznają sami przedstawiciele władz, ta ustawa w ogóle nie dotyka problemów lokatorów, którzy są pozostawieni sami sobie.

Sławomir Potapowicz, sekretarz regionu warszawskiego, powiedział: – Nowoczesna złoży dzisiaj do władz miasta wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Ilu lokatorów, jacy lokatorzy, w jakich kamienicach i jak miasto wobec nich postępowało.

Nowoczesna powtarza apel do władz miasta, aby Platforma Obywatelska powołała komisję doraźną Rady Miasta, która będzie składała się z radnych wszystkich klubów i środowisk zaangażowanych w procesy reprywatyzacyjne. – Kluczowe jest, żeby komisja mogła na bieżąco śledzić proces reprywatyzacyjny, aby był w pełni transparentny – podsumował Sławomir Potapowicz.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE