Afera reprywatyzacyjna w Warszawie

48 godzin po publikacji artykułu ujawniającego kulisy reprywatyzacji w Warszawie nadal nie ma zdecydowanej reakcji władz miasta. Nowoczesna jest bardzo zaniepokojona brakiem komentarza gospodarza stolicy, w tak ważnej dla mieszkańców sprawie. [transmisja Periscope]

Stanowcza reakcja jest bardzo potrzebna, bo Hanna Gronkiewicz-Waltz została prezydentem wygrywając w bezpośrednich wyborach. Ma silny mandat, możliwości, urzędników oraz prawników – może przeciwdziałać, zaproponować rozwiązanie. O to apeluje Nowoczesna. Czy Platforma Obywatelska odwykła już od tego, by proponować szybkie, zdecydowaneprzemyślane rozwiązania?

Paweł Rabiej powiedział: – To nie jest kłótnia opozycji oraz tego, że opozycja się kłóci. Z naszego punktu widzenia nie jest istotne kto zarządza Warszawą: czy to jest PO, czy Nowoczesna czy PiS. Ważne jest, by w takich sytuacjach kryzysowych władze miasta były w stanie zareagować, uczciwie i odpowiedzialnie wziąć problem na siebie. Ani PO, ani PiS tego nie zrobiły.

Sięgając wstecz, zarówno PO jak i PiS mając władzę i możliwości mogły rozwiązać ten problem. Niestety tego nie zrobiły. Najważniejsza jest zdecydowana reakcja władz miasta. –Hanna Gronkiewicz-Waltz nie może chować głowy w piasek. Powinna wziąć działanie w tej sprawie na siebie – dodał Paweł Rabiej.

To bardzo istotne abyśmy pamiętali o interesie mieszkańców. 25 sierpnia władze Warszawy na sesji Rady Miasta zamierzają przedstawić informację o wdrożeniu małej ustawy reprywatyzacyjnej. To bardzo dobry ruch, ale jak przyznają sami przedstawiciele władz, ta ustawa w ogóle nie dotyka problemów lokatorów, którzy są pozostawieni sami sobie.

Sławomir Potapowicz, sekretarz regionu warszawskiego, powiedział: – Nowoczesna złoży dzisiaj do władz miasta wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Ilu lokatorów, jacy lokatorzy, w jakich kamienicach i jak miasto wobec nich postępowało.

Nowoczesna powtarza apel do władz miasta, aby Platforma Obywatelska powołała komisję doraźną Rady Miasta, która będzie składała się z radnych wszystkich klubów i środowisk zaangażowanych w procesy reprywatyzacyjne. – Kluczowe jest, żeby komisja mogła na bieżąco śledzić proces reprywatyzacyjny, aby był w pełni transparentny – podsumował Sławomir Potapowicz.