Działania prokuratury ws. doniesienia Nowoczesnej o popełnieniu przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego

16 sierpnia Nowoczesna złożyła do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Wciąż czekamy na reakcję w tej sprawie, ale przede wszystkim apelujemy do wszystkich funkcjonariuszy publicznych, aby nie bali się stać po stronie prawa. Po złożeniu wniosku jeden z ministrów napisał na Twitterze, że źle uzasadniony wniosek do prokuratury podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności. Naszym zdaniem Jarosław Kaczyński popełnił przestępstwo, jest to poważne zagrożenie dla państwa. [zobacz transmisję Periscope]

Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesnej na czwartkowej konferencji prasowej powiedział: – Nie widzimy niestety szybkich działań prokuratury. Naszym zdaniem Jarosław Kaczyński stworzył w Polsce groźny układ władzy, w którym uzurpuje sobie prawo do zastępowania konstytucyjnych organów prawa.

Nowoczesna zaapelowała dziś w Internecie do podpisania petycji, która ma na celu zachęcenie Prokuratora Generalnego do działania. Chcemy szybkich wyjaśnień. – Częścią mojej misji politycznej jest, żeby Jarosław Kaczyński poniósł odpowiedzialność i karę za łamanie procedur demokratycznych. Ktoś do tej odpowiedzialności musi go pociągać – dodał Rabiej.

Nowoczesna wystąpiła do stowarzyszeń prawniczych, organizacji prawnych, organizacji „watchdogowych” o przyglądanie się naszemu wnioskowi. Będzie on testem dla Prokuratury, dla wiarygodności polskiego państwa i Zbigniewa Ziobro oraz tego, czy ktoś w Polsce stawia się ponad prawem.

W latach ‎2005-2007 doszło do szeregu nadużyć w sprawowaniu władzy, zapadły w tej sprawie wyroki, np. sprawa Mariusza Kamińskiego. Niestety to jeden z najpoważniejszych zarzutów wobec Platformy, która nie rozliczyła rządów PiS w ciągu 8 lat. – To, że tyle lat czekamy na wniosek o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego, to jest absurd – powiedział Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej.

Mamy do czynienia z bardzo wyraźną uzurpacją władzy, z dyktatorską władzą Jarosława Kaczyńskiego, który wymusza pewne działania, albo brak działań na Premier Beacie Szydło oraz Prezydencie Andrzeju Dudzie –  stąd doniesienie Nowoczesnej do prokuratury.

– Oczywistym jest, że PiS ten wniosek odrzuci. W związku z tym, Jarosław Kaczyński w tej sprawie nie będzie już mógł być pociągnięty do odpowiedzialności. Co więcej, nie można pociągnąć do odpowiedzialności konstytucyjnej posła, jakim jest dzisiaj Jarosław Kaczyński. Platforma Obywatelska zaniedbała tamtą sytuację – podsumował Szłapka.

Jeszcze raz apelujemy do wszystkich funkcjonariuszy publicznych o stanie po stronie prawa. Mamy nadzieję, że Prokuratorzy, których szefem jest Zbigniew Ziobro, skierują sprawę do sądu.