PiS zadłuża najszybciej ze wszystkich rządów

60 mld zł to nominalnie najwyższy deficyt ze wszystkich rządów po 1989 roku i prawie 3 proc PKB. To bardzo blisko granicy bezpieczeństwa 3% dyktowanej przez UE, po której kraj jest obejmowany procedurą nadmiernego deficytu. Ryszard Petru na czwartkowej konferencji powiedział: deficyt wskazywany przez PiS jest nierealny, przekroczymy szybko 3% PKB, zbyt optymistycznie szacują dochody. [transmisja Periscope].

W ciągu pierwszych 5 miesięcy 2016 r. dług skarbu państwa wzrósł o 56 mld zł. Tak gwałtownego skoku zadłużenia nie było w Polsce od 15 lat – PiS puszcza nas z torbami. Nie realizują obietnic – gdzie wyższa kwota wolna od podatku, gdzie obniżka VAT?- dodał lider Nowoczesnej.

Rządu nie stać na realizację wszystkich obietnic wyborczych – budżet pęka w szwach. Ostatnim rządzącym, który tak zadłużał kraj był Edward Gierek – skomentował Ryszard Petru.

Prawdziwy bilion złotych Jarosława Kaczyńskiego to szybkie osiągnięcie biliona złotych długu publicznego (licznik długu pokazuje teraz 975 mld zł wg FOR, 891mld zł wg MF) – Najpierw zaróbmy pieniądze, później je wydajmy. Oczekiwałbym szczerości od rządu, w ten sposób PiS zadłuża kraj na przyszłe pokolenia – podsumował Petru.

Polityka na kredyt doprowadza do chaosu i wskazuje na myślenie życzeniowe PiS w polityce gospodarczej. Ustawa o zrównoważonym budżecie złożona przez Nowoczesną została zamrożona przez PiS. Miała ona zahamować gwałtowny wzrost zadłużenia w ostatnich latach. Od lutego leży w Komisji, od kwietnia mamy opinię rządu – dlaczego PiS boi się skierować tę ustawę do dyskusji w parlamencie?