PiS zadłuża najszybciej ze wszystkich rządów

25/08/2016

60 mld zł to nominalnie najwyższy deficyt ze wszystkich rządów po 1989 roku i prawie 3 proc PKB. To bardzo blisko granicy bezpieczeństwa 3% dyktowanej przez UE, po której kraj jest obejmowany procedurą nadmiernego deficytu. Ryszard Petru na czwartkowej konferencji powiedział: deficyt wskazywany przez PiS jest nierealny, przekroczymy szybko 3% PKB, zbyt optymistycznie szacują dochody. [transmisja Periscope].

W ciągu pierwszych 5 miesięcy 2016 r. dług skarbu państwa wzrósł o 56 mld zł. Tak gwałtownego skoku zadłużenia nie było w Polsce od 15 lat – PiS puszcza nas z torbami. Nie realizują obietnic – gdzie wyższa kwota wolna od podatku, gdzie obniżka VAT?- dodał lider Nowoczesnej.

Rządu nie stać na realizację wszystkich obietnic wyborczych – budżet pęka w szwach. Ostatnim rządzącym, który tak zadłużał kraj był Edward Gierek – skomentował Ryszard Petru.

Prawdziwy bilion złotych Jarosława Kaczyńskiego to szybkie osiągnięcie biliona złotych długu publicznego (licznik długu pokazuje teraz 975 mld zł wg FOR, 891mld zł wg MF) – Najpierw zaróbmy pieniądze, później je wydajmy. Oczekiwałbym szczerości od rządu, w ten sposób PiS zadłuża kraj na przyszłe pokolenia – podsumował Petru.

Polityka na kredyt doprowadza do chaosu i wskazuje na myślenie życzeniowe PiS w polityce gospodarczej. Ustawa o zrównoważonym budżecie złożona przez Nowoczesną została zamrożona przez PiS. Miała ona zahamować gwałtowny wzrost zadłużenia w ostatnich latach. Od lutego leży w Komisji, od kwietnia mamy opinię rządu – dlaczego PiS boi się skierować tę ustawę do dyskusji w parlamencie?

 NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE