Ośmiornica w warszawskim ratuszu – Nowoczesna domaga się uczciwego wyjaśnienia reprywatyzacji

Nowoczesna domaga się wyjaśnień od prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, konkretnych działań stołecznego Ratusza i stanowczej reakcji władz PO w sprawie handlu roszczeniami i przejmowania domów i działek w Warszawie.

Na sobotniej konferencji prasowej przed gmachem Urzędu m. st. Warszawy Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesnej i wiceprzewodniczący regionu warszawskiego oraz Sławomir Potapowicz zastępca Sekretarza Generalnego Nowoczesnej i sekretarz regionu warszawskiego skomentowali nieprawidłowości w reprywatyzacji w Warszawie. [zobacz transmisję].

Artykuł „Układ Warszawski. Czy reprywatyzacja w stolicy zatrzęsie polską polityką?” I. Szpali i M. Zubik  w „Gazecie Wyborczej” szokuje i porusza, bo odsłania mechanizm, dzięki któremu mafia cwaniaków, handlarzy roszczeń, przejmuje domy i działki w Warszawie. Pokazuje również bliskie, nieuprawnione, niebezpieczne związki urzędników z handlarzami roszczeń. Wiedzieliśmy, że to ma miejsce. Ale nie mieliśmy świadomości, że skala i perfidia tego zjawiska może być tak olbrzymia. To już nie są ośmiorniczki, z których można żartować. To reprywatyzacyjna ośmiornica, która opanowała Ratusz. – powiedział Paweł Rabiej.

Te informacje wymagają zdecydowanej reakcji, dlatego Nowoczesna:

  • domaga się wyjaśnień od prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która powinna natychmiast odnieść się do tej sytuacji i wyciągnąć konsekwencje polityczne i prawne wobec osób odpowiedzialnych za sytuację w ratuszu. W szczególności – dyrektora BGN – dyr. Marcina Bajko oraz nadzorującego BGN prezydenta Jarosława Jóźwiaka;
  • domaga się od Ratusza opublikowania pełnej listy nieruchomości, które przypadły handlarzom roszczeń i spadkobiercom – po to, aby opinia publiczna i media mogły zweryfikować, czy nie było personalnych powiązań pomiędzy urzędnikami a handlarzami roszczeń;
  • apeluje do Rady Miasta Warszawy, by powołała komisję doraźną, która otrzyma wszystkie dokumenty w sprawie reprywatyzacji i będzie nadzorować i monitorować jej przebieg – zwłaszcza działania po wejściu w życie tzw. „małej ustawy reprywatyzacyjnej”.
  • domaga się stanowczej reakcji władz krajowych PO, w szczególności Grzegorza Schetyny. To Platforma Obywatelska rządzi w stolicy i ponosi za tę sytuację odpowiedzialność polityczną.

Nowoczesna zwróciła się o ujawnienie ekspertyz prawnych dotyczących działki przy ul. Chmielnej 70 w Warszawie. Uważamy, że one powinny być jawne, po to, aby można było prześledzić, jak doszło do podjęcia decyzji. – powiedział na konferencji prasowej Sławomir Potapowicz.

Nowoczesna uważa, że nie może być Warszawy dwóch opowieści: tej, w której handlarze roszczeń łatwo realizują swoje interesy i tej, w której lokatorzy są wyrzucani z domów na bruk, a inwestorzy nie mogą realizować inwestycji. Ta sytuacja to test uczciwości dla Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jej rodzina również uzyskała kamienicę w Warszawie dzięki reprywatyzacji. Pojawia się zatem pytanie, czy będzie w stanie zareagować uczciwie i zdecydowanie w sprawie niejasności dotyczących praw do nieruchomości w stolicy.