Ośmiornica w warszawskim ratuszu – Nowoczesna domaga się uczciwego wyjaśnienia reprywatyzacji

20/08/2016

Nowoczesna domaga się wyjaśnień od prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, konkretnych działań stołecznego Ratusza i stanowczej reakcji władz PO w sprawie handlu roszczeniami i przejmowania domów i działek w Warszawie.

Na sobotniej konferencji prasowej przed gmachem Urzędu m. st. Warszawy Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesnej i wiceprzewodniczący regionu warszawskiego oraz Sławomir Potapowicz zastępca Sekretarza Generalnego Nowoczesnej i sekretarz regionu warszawskiego skomentowali nieprawidłowości w reprywatyzacji w Warszawie. [zobacz transmisję].

Artykuł „Układ Warszawski. Czy reprywatyzacja w stolicy zatrzęsie polską polityką?” I. Szpali i M. Zubik  w „Gazecie Wyborczej” szokuje i porusza, bo odsłania mechanizm, dzięki któremu mafia cwaniaków, handlarzy roszczeń, przejmuje domy i działki w Warszawie. Pokazuje również bliskie, nieuprawnione, niebezpieczne związki urzędników z handlarzami roszczeń. Wiedzieliśmy, że to ma miejsce. Ale nie mieliśmy świadomości, że skala i perfidia tego zjawiska może być tak olbrzymia. To już nie są ośmiorniczki, z których można żartować. To reprywatyzacyjna ośmiornica, która opanowała Ratusz. – powiedział Paweł Rabiej.

Te informacje wymagają zdecydowanej reakcji, dlatego Nowoczesna:

  • domaga się wyjaśnień od prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która powinna natychmiast odnieść się do tej sytuacji i wyciągnąć konsekwencje polityczne i prawne wobec osób odpowiedzialnych za sytuację w ratuszu. W szczególności – dyrektora BGN – dyr. Marcina Bajko oraz nadzorującego BGN prezydenta Jarosława Jóźwiaka;
  • domaga się od Ratusza opublikowania pełnej listy nieruchomości, które przypadły handlarzom roszczeń i spadkobiercom – po to, aby opinia publiczna i media mogły zweryfikować, czy nie było personalnych powiązań pomiędzy urzędnikami a handlarzami roszczeń;
  • apeluje do Rady Miasta Warszawy, by powołała komisję doraźną, która otrzyma wszystkie dokumenty w sprawie reprywatyzacji i będzie nadzorować i monitorować jej przebieg – zwłaszcza działania po wejściu w życie tzw. „małej ustawy reprywatyzacyjnej”.
  • domaga się stanowczej reakcji władz krajowych PO, w szczególności Grzegorza Schetyny. To Platforma Obywatelska rządzi w stolicy i ponosi za tę sytuację odpowiedzialność polityczną.

Nowoczesna zwróciła się o ujawnienie ekspertyz prawnych dotyczących działki przy ul. Chmielnej 70 w Warszawie. Uważamy, że one powinny być jawne, po to, aby można było prześledzić, jak doszło do podjęcia decyzji. – powiedział na konferencji prasowej Sławomir Potapowicz.

Nowoczesna uważa, że nie może być Warszawy dwóch opowieści: tej, w której handlarze roszczeń łatwo realizują swoje interesy i tej, w której lokatorzy są wyrzucani z domów na bruk, a inwestorzy nie mogą realizować inwestycji. Ta sytuacja to test uczciwości dla Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jej rodzina również uzyskała kamienicę w Warszawie dzięki reprywatyzacji. Pojawia się zatem pytanie, czy będzie w stanie zareagować uczciwie i zdecydowanie w sprawie niejasności dotyczących praw do nieruchomości w stolicy.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE