Nowoczesna: Ekspertyzy prawne warszawskiego ratusza muszą być jawne

18/08/2016

Nowoczesna zarzuca warszawskim władzom brak przejrzystości. Apeluje do Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o ujawnienie ekspertyz, którymi urzędnicy kierują się przy podejmowaniu kluczowych dla mieszkańców decyzji. To reakcja na odmowę upublicznienia opinii prawnych w sprawie finansowania przez samorząd in vitro oraz reprywatyzacji. [transmisja Periscope]

Sekretarz regionu warszawskiego Sławomir Potapowicz przypomniał, że w lipcu Nowoczesna wystąpiła do ratusza o ujawnienie ekspertyz, które były podstawą odrzucenia obywatelskiego projektu finansowania in vitro z budżetu miasta. Urzędnicy odmówili upublicznienia dokumentów. – Miasto opiera się na opinii prawnej, której nie chce ujawniać. W związku z tym skierowaliśmy wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczegopowiedział Sławomir Potapowicz.

W czwartek Nowoczesna złożyła kolejny wniosek w trybie dostępu do informacji publicznej. Oczekuje ujawnienia opinii dotyczących reprywatyzacji, w szczególności działki znajdującej się obok Pałacu Kultury i Nauki, przy ulicy Chmielnej 70. Na łamach wtorkowej Gazety Stołecznej czytamy, że również w tej sprawie Ratusz odmawia dziennikarzom dostępu do dokumentów.

Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesnej powiedział: – Chcieliśmy powiedzieć o kilku negatywnych symptomach działalności Urzędu Miasta. Dociera do nas wiele sygnałów, że Ratusz spowolnił prace, sprawy obywateli i przedsiębiorców są załatwiane wolniej. Niepokojące jest nieujawnianie dokumentów, które mają istotny wpływ na decyzje podejmowane przez Miasto. 

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z red. Jackiem Nizinkiewiczem (Rzeczpospolita) z 12 sierpnia stwierdziła, że ratusz odmawia ujawnienia dokumentów, żeby „nie robić precedensu”. Nowoczesna z niedowierzaniem przyjmuje tę wypowiedź. – W naszym przekonaniu udostępnianie opinii prawnych powinno być regułą – podsumował Paweł Rabiej.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE