Lubnauer: Proszę Donalda Tuska o spotkanie. PiS krok po kroku wyprowadzą Polskę z Unii

04/08/2017

– Jako kraj stoimy wobec zagrożenia wynikającego z szeregu konfliktów, które otworzyło Prawo i Sprawiedliwość w walce Unią Europejską. W tej sytuacji zdecydowałam się napisać listo do przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska.  Uważam, że warto konsolidować wszystkie proeuropejskie siły i wszystkie osoby, który na sercu leży dobro Polski oraz tych, którzy zdają sobie sprawę silna Polska, to Polska w Unii Europejskiej – powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca klubu parlamentarnego Nowoczesnej.

„Wszystko wskazuje na to, że to, co się obecnie dzieje w Naszym kraju, to tylko antrakt, Prawo i Sprawiedliwość, samo z siebie, nie ustąpi z drogi rozmontowywania liberalnej demokracji. Nie możemy i nigdy nie zapomnimy sposobu, w jaki przyjęli Trybunał Konstytucyjny. W obliczu tych wyzwań  i zagrożeń, które stoją przed Polską, warto konsolidować wszystkie proeuropejskie siły. Dlatego, jako przewodnicząca klubu poselskiego Nowoczesnej, chciałabym prosić o możliwość spotkania i rozmowy z Panem, jako Przewodniczącym Rady Europejskiej i sojusznikiem Polski jako kraju w pełni demokratycznego, który swój los na dobre i złe związał z Unią Europejską.” – napisała Katarzyna Lubnauer w liście do Donalda Tuska.

Przewodnicząca klubu poleskiego Nowoczesnej wykazała, że PiS otworzyło wiele frontów w wojnie w Unią Europejską. Wymieniła zlekceważenie przez ministra środowiska  decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nakazujące natychmiastowe zaprzestanie wycinania drzew w Puszczy Białowieskiej czy wszystkie, wprowadzone przez PiS,  zdarzenia związanie z Trybunałem Konstytucyjnym i sądownictwem, które śledzi i krytykuje Komisja Europejska. – Mamy takie sączenie niechęci do Unii Europejskiej. Media publiczne pokazują Unię jako siedlisko wszelkiego zła. Mamy granie uchodźcami i kupczenie strachem. PiS, krok po kroku próbuje zmienić nastawienie Polaków do Unii Europejskiej. Robią to powoli, ale konsekwentnie, by pewnego dnia zorganizować referendum i wyprowadzić nas z Unii, dokonać Polexitu. PiS codziennie prowokuje Unię Europejską, która w pewnym momencie zareaguje ostro i nałoży na nas sankcje, ograniczy, albo zablokuje dotacje, nasz głos zupełnie przestanie się w Unii liczyć. I wówczas PiS powie: Unia jest zła, po co nam taka Unia? I wyprowadzą Polskę z Unii. – tłumaczyła Lubnauer. Jest to też powód, dla którego poprosiła o spotkanie w przewodniczącym Donaldem Tuskiem.

– Wstępując do Unii Europejskiej podpisaliśmy jako państwo Traktat, w którym zobowiązaliśmy się do przestrzegania pewnych zasad. Wśród nich praworządność, demokracja, prawa człowieka. Dziś rząd, minister Szyszko, minister Waszczykowski mówią, ze nie chcą się tym zasadą podporządkować, że uważają Polskę za własny folwark i chcą wyprowadzić Polskę na rubieże Unii Europejskiej. A obecność Polski w Unii to kwestia nie tylko naszego bezpieczeństwa gospodarczego, ale też militarnego. W ubiegłym tygodniu Frnas Timmermans ogłosił, że Komisja Europejska jest gotowa do uruchomienia artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej, który może nałożyć nas sankcje, ale też odebrać nam prawo głosu w Radzie Unii Europejskiej. To jest niszczenie marzeń Polaków o wolnej, demokratycznej Polsce. Polsce silnej w ramach Unii Europejskiej – dodała posłanka Monia Rosa.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE