OCENA DWÓCH LAT PREZYDENTURY ANDRZEJA DUDY

07/08/2017

– Zawetowanie dwóch ustaw dotyczących sądownictwa nie daje gwarancji, że z brzydkiego kaczątka wyrośnie łabędź, jednakże trzeba tę  decyzją prezydenta zaliczyć mu na plus – tak Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Klubu Poselskiego Nowoczesna podsumowała działalność prezydenta Andrzeja Dudy w dzień drugiej rocznicy prezydentury.

Jako negatywne punkty obecnej prezydentury posłanka Nowoczesnej wymieniła:

– Aktywny udział w rozmontowywaniu Trybunału Konstytucyjnego;

– Nocne przyjmowanie ślubowań od osób bezprawnie wybranych do TK;

– Podpisanie ustawy umożliwiającej zmiany kadrowe w sądach powszechnych;

– Podpisanie ustawy wprowadzającej pigułkę „dzień po” na receptę;

– Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i innych pracowników CBA;

– Podpisanie ustaw uchwalonych przez PiS w Sali Kolumnowej, w tym #LexSzyszko;

– Podpisanie ustawy deformującej polską szkołę;

– Dezercja z funkcji strażnika Konstytucji i zwierzchnika Sił Zbrojnych;

– Podpisanie ustaw: inwigilacyjnej i likwidującej Służbę Cywilną.

Jako jedyny plus obecnej prezydentury podała:

– Zawetowanie ustaw o Sądzie Najwyższym, RIO, KRS.

Odnosząc się do wypowiedzi szefa gabinetu prezydenta min. Krzysztofa Szczerskiego poseł Lubnauer powiedziała:

– Jeśli minister Szczerski mówi o bardzo aktywnej prezydenturze, to trzeba powiedzieć, że aktywność prezydent Duda okazywał głównie w godzinach nocnych, gdy podpisywał ustawy, przyjmował ślubowania lub wówczas gdy korespondował na twitterze.

– Usłyszeliśmy, że Pan prezydent nawiązał wiele kontaktów zagranicznych. Rzeczywiście zwiedził kawałek Świata, trzeba jednak postawić pytanie, co z tych prezydenckich podróży wynika dla społeczeństwa?

– Rzecz, która jednak najbardziej w wypowiedzi współpracownika prezydenta sprawia poczucie nierzeczywistości to słowa „strażnik wspólnoty narodowej”. Jeszcze chyba nigdy polskie społeczeństwo nie było tak głęboko podzielone jak obecnie.

Przesłane w ostatnich dniach do Sejmu dwa weta mogą świadczyć o pewnym przebudzeniu prezydenta.  – Na dalszy okres prezydentury życzymy panu prezydentowi, aby stał się strażnikiem konstytucji, zwierzchnikiem sił zbrojnych, aby się stał się osobą, która decyduje o kierunku polskiej dyplomacji, aby był aktywnym prezydentem, który proponuje realne inicjatywy ustawodawcze, które są zgodne z konstytucja – podsumowała posłanka Lubnauer.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE