#NicONasBezNas: posłowie Nowoczesnej w podwarszawskich gminach o ustroju Warszawy

10/02/2017

W piątek lider Ryszard Petru i posłowie Nowoczesnej spotkali się z władzami podwarszawskich gmin, gdzie rozmawiali m.in. o pisowskich pomysłach na stworzenie metropolii warszawskiej i apelowali o wsparcie  działań zmierzających do przeprowadzenia referendów lokalnych ws. wcielenia do Warszawy. Szef Nowoczesnej odwiedził Piaseczno, posłowie z całej Polski pozostałe gminy.

Ustawa o zmianie ustroju Warszawy to projekt, który przyniesie korzyści tylko PiS-owi, natomiast koszty poniosą mieszkańcy. O tych zagrożeniach w piątek od 8:00  wszyscy posłowie Nowoczesnej rozmawiali z lokalnymi samorządowcami w podwarszawskich gminach, a na konferencji prasowej w Sejmie przedstawili wnioski.

Dziś w Piasecznie spotkałem się z burmistrzem Zdzisławem Lisem i wiceburmistrzem. Tam Rada Miejska podejmuje decyzję aby rozpisać referendum. Mieszkańcy są oburzeni tym, że próbuje się ich przyłączyć bez jakichkolwiek konsultacji. – relacjonował swoje spotkanie Ryszard Petru i dodał – dzisiaj w tej gminie funkcjonuje wspólny bilet, który jest tak finansowany, że to gmina mówi jakie ma potrzeby komunikacyjne i dogaduje się z Warszawą.

Gdyby władza była centralna, to nie znała by potrzeb gminy. To wszystko pokazuje, że dekret Sasina nie ma na celu poprawy funkcjonowania tylko wyłącznie przejęcie i centralizację władzy, trochę na wzór komunistyczny. – Jest chęć Kaczyńskiego i Sasina, żeby przejąć centralnie władze, żeby pierwszy sekretarz mógł wszystko kontrolować, włącznie z rozkładem jazdy – podsumował szef Nowoczesnej.

Ten projekt niesie chaos dla Warszawy i podwarszawskich gmin. – mówiła o projekcie ustawy o zmianie ustroju Warszawy Kamila Gasiuk-Pihowicz – Dlatego w geście solidarności z mieszkańcami podwarszawskich gmin w spotkaniach z samorządami wzięli udział wszyscy posłowie Nowoczesnej.

Jak podkreśliła posłanka, lekceważenie głosu mieszkańców przez PiS jest faktem. Niedawno gmina Dobrzyń Wielki została wcielona do Opola a teraz podwarszawskie gminy mogą być wcielane do Warszawy. W treści apelu Nowoczesnej przekazanym samorządowcom prosimy, by aby wspierali wszystkie inicjatywy mające na celu przeprowadzenie referendum. Natomiast apelujemy też do rządu, aby poprzez wojewodów nie blokował takich inicjatyw.– podsumowała K. Gasiuk-Pihowicz.

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/02/Apel-Nowoczesnej-do-władz-gmin-podwarszawskich-10.02.2017..pdf” title=”Apel Nowoczesnej do władz gmin podwarszawskich 10.02.2017.”]NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE