Nie pozwolimy, aby rząd karał Polaków za pracę w niedzielę

29/09/2017

– Nawet 100 tysięcy Polaków może stracić pracę, jeśli przygotowywany obecnie przez PiS projekt zakazujący  handlu w niedzielę zostanie wprowadzony w życie – ostrzegał w sejmie Ryszard Petru, przewodniczący Nowoczesnej. – Jeśli ktoś nie chce robić zakupów w niedzielę, ale niech nie ogranicza innych ze względów ideologicznych, niech nie narzuca swoich poglądów i nie ogranicza wolności innych. Nie zgadzamy się na tworzenie Polski na wzór Jarosława Kaczyńskiego, który zakupów nie robi.

Według Petru w miastach tzw. Polski wschodniej – w Przemyślu, Rzeszowie Suwałkach, Białymstoku – powstały całe sklepy, które są przygotowane na to, by właśnie w sobotę i niedzielę Ukraińcy, Białorusini i Litwini robili zakupy. W niektórych przypadkach nawet 50 proc. obrotu tych sklepów jest realizowane w sobotę i niedzielę.

Nowoczesna uważa, że zakaz Handlu w niedzielę spowoduje, że część ludzi straci pracę, ale ustawa ta dotknie również producentów, przedsiębiorców i rolników. Petru jednoznacznie krytycznie określił też pomysłodawców projektu zakazu handlu w niedzielę. – Organizacja, która jest za pomysłem likwidującym miejsca pracy nie powinna nazywać się związkiem zawodowym – podsumował Petru.

Zdaniem poseł Pauliny Hennig-Kloski, jeśli przedstawiciele rządu i NSZZ Soolidarność uważają, że pracownicy w niedzielę zarabiają za mało to powinni wejść w rolę mediatora i wynegocjować wyższe stawki. Jeśli uważają, że kodeks pracy jest łamany to ich obowiązkiem jest ściganie tego, kto ten kodeks łamie. Poseł Hennig-Kloska zwróciła też uwagę, że to właśnie w niedzielę pracownicy wypracowują sobie dodatkową istotną dla nich część wynagrodzenia, a wprowadzone przez PiS ustawa im to zabierze.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE