Niech 2018 będzie Rokiem Praw Kobiet – apeluje Nowoczesna

– W przyszłym roku będziemy obchodzić setną rocznicę nadania praw wyborczych polskim kobietom. Stało się to dokładnie 29 listopada 1918 roku. To powód do dumy i należy tę rocznicę świętować – powiedziała w Sejmie posłanka Nowoczesnej Elżbieta Stępień. W związku z tym Nowoczesna chce, by rok 2018, był Rokiem Praw Kobiet. Inicjatywa uchwałodawcza Nowoczesnej została przyjęta przez sejmową komisję kultury i środków masowego przekazu. O dalszych losach uchwały zdecydują wszyscy posłowie w głosowaniu.

–  Dzięki dekretowi marszałka Józefa Piłsudskiego Polska stała jednym z pierwszych krajów świata, który umożliwił kobietom udział w wyborach i zasiadanie w parlamencie – przypomniała posłanka Stępień i podkreśliła, że zaproponowana przez Nowoczesną uchwała ma być też podziękowaniem dla pierwszych polskich posłanek. – W przededniu stulecia tych wydarzeń chcielibyśmy oddać szacunek wszystkim osobom, które wówczas o prawa kobiet. Jednocześnie jest to bardzo dobra okazja do potwierdzenia niezbywalności pełnoprawnego korzystania przez kobiety z praw politycznych, z praw społecznych, z prawa do samostanowienia i wolności wyboru. Jest to ważne. Szczególnie w momencie, gdy w Sejmie są opracowywane ustawy, które mogą ograniczać w jakiś sposób prawo kobiet do korzystania z różnych form antykoncepcji. – dodała posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Monika Rosa oświadczyła, że jeszcze w czwartek (25 maja) w bloku głosowań posłowie zdecydują o dostępności antykoncepcji awaryjnej czyli pigułki „dzień po”. PiS i minister zdrowia chcą, by można była ją kupić tylko na receptę. – To nie jest dobry prezent na stulecie przyznania kobietom praw wyborczych. Apelujemy do posłanek i posłów Prawa i Sprawiedliwości: nie głosujcie za tą ustawą, nie odbierajcie kobietom prawa do antykoncepcji awaryjnej, zostawcie dostęp do pigułki „dzień po” bez recepty. Nie wymierzajcie kobietom policzka. – prosiła posłanka Monika Rosa i dodała, że podczas prac sejmowych komisji padły wszystkie możliwe, racjonalne argumenty mające na celu przekonanie partii rządzącej, by nie zmieniała przepisów dotyczących tabletki „dzień po”. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się jeszcze dziś (w czwartek, 25.05.2017.) po południu.