Niech 2018 będzie Rokiem Praw Kobiet – apeluje Nowoczesna

25/05/2017

– W przyszłym roku będziemy obchodzić setną rocznicę nadania praw wyborczych polskim kobietom. Stało się to dokładnie 29 listopada 1918 roku. To powód do dumy i należy tę rocznicę świętować – powiedziała w Sejmie posłanka Nowoczesnej Elżbieta Stępień. W związku z tym Nowoczesna chce, by rok 2018, był Rokiem Praw Kobiet. Inicjatywa uchwałodawcza Nowoczesnej została przyjęta przez sejmową komisję kultury i środków masowego przekazu. O dalszych losach uchwały zdecydują wszyscy posłowie w głosowaniu.

–  Dzięki dekretowi marszałka Józefa Piłsudskiego Polska stała jednym z pierwszych krajów świata, który umożliwił kobietom udział w wyborach i zasiadanie w parlamencie – przypomniała posłanka Stępień i podkreśliła, że zaproponowana przez Nowoczesną uchwała ma być też podziękowaniem dla pierwszych polskich posłanek. – W przededniu stulecia tych wydarzeń chcielibyśmy oddać szacunek wszystkim osobom, które wówczas o prawa kobiet. Jednocześnie jest to bardzo dobra okazja do potwierdzenia niezbywalności pełnoprawnego korzystania przez kobiety z praw politycznych, z praw społecznych, z prawa do samostanowienia i wolności wyboru. Jest to ważne. Szczególnie w momencie, gdy w Sejmie są opracowywane ustawy, które mogą ograniczać w jakiś sposób prawo kobiet do korzystania z różnych form antykoncepcji. – dodała posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Monika Rosa oświadczyła, że jeszcze w czwartek (25 maja) w bloku głosowań posłowie zdecydują o dostępności antykoncepcji awaryjnej czyli pigułki „dzień po”. PiS i minister zdrowia chcą, by można była ją kupić tylko na receptę. – To nie jest dobry prezent na stulecie przyznania kobietom praw wyborczych. Apelujemy do posłanek i posłów Prawa i Sprawiedliwości: nie głosujcie za tą ustawą, nie odbierajcie kobietom prawa do antykoncepcji awaryjnej, zostawcie dostęp do pigułki „dzień po” bez recepty. Nie wymierzajcie kobietom policzka. – prosiła posłanka Monika Rosa i dodała, że podczas prac sejmowych komisji padły wszystkie możliwe, racjonalne argumenty mające na celu przekonanie partii rządzącej, by nie zmieniała przepisów dotyczących tabletki „dzień po”. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się jeszcze dziś (w czwartek, 25.05.2017.) po południu.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE