Premier Szydło przed Komisję Etyki za naganne słowa o uchodźcach

25/05/2017

Klub poselski Nowoczesnej chce ukarania Premier Beaty Szydło za przemówienie wygłoszone podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. 

Zdaniem Nowoczesnej wczorajsza wypowiedź pani premier – a jednocześnie posłanki – jest równoznaczna ze złamaniem procedur, obyczajów sejmowych, a także z naruszeniem zasady etyki poselskiej.

Nowoczesna chce wszczęcia przez sejmową Komisję Etyki Poselskiej postępowania o naruszenie przez premier Beatę Szydło i nałożenia na nią kary nagany. – Będzie to wyraźny sygnał dla wszystkich posłów, że Sejm RP nie godzi się na propagowanie i wygłaszanie ksenofobicznych, antyeuropejskich i niegodnych posła, a przede wszystkim Premiera RP przekazów. – powiedział czwartek 25 maja poseł Marek Sowa i dodał, że poseł Szydło podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, zamiast merytorycznie bronić swojego podwładnego, wygłosiła przemówienie uderzające w uchodźców, których zrównała z terrorystami. Słowa posłanki to rażące i niedopuszczalne, szkodliwie utrwalanie stereotypów.   – Klub Nowoczesnej uważa, że wykorzystanie w przemówieniu ofiar ataku terrorystycznego w Manchesterze i użycie tej tragedii do realizacji politycznych celów nie może przejść bez echa i reakcji sejmowej Komisji Etyki Poselskiej. – oświadczyła posłanka Monika Rosa.

Przypomnijmy, poseł Beata Szydło, pełniąca funkcję Prezesa Rady Ministrów, 24 maja 2017 r. podczas wystąpienia w Sejmie RP, wypowiedziała poniższe słowa:

Diametralna różnica między nami, a opozycją jest taka, że rząd absolutnie nie zgadza się z utopią niekontrolowanego otwarcia granic. My potrafimy dostrzec zagrożenia stąd płynące. (…) Chcę powiedzieć dzisiaj, szczególnie po tych wydarzeniach, które miały miejsce w Manchesterze, po kolejnym ataku terrorystycznym, kiedy zginęli niewinni ludzie. A teraz terroryści posunęli się krok dalej. Bo uderzyli w najbardziej niewinnych i bezbronnych, uderzyli w dzieci. Chcecie się na to zgodzić? Chcecie doprowadzić do tego, by Polska była bezbronna? Dzisiaj ta nad votum nieufności dla ministra obrony jest przede wszystkim debatą nad stanem bezpieczeństwa Polski. Tak! My to bezpieczeństwo z dnia na dzień odbudowujemy. I nie dopuścimy do tego, żeby polskie dzieci nie mogły bezpiecznie pójść do klubu, do szkoły czy na plac zabaw. Nigdy się na to zgodzimy! I mam odwagę powiedzieć, i mam odwagę zadać elitom politycznym w Europie pytanie: dokąd zmierzacie? Dokąd zmierzasz Europo? Powstań z kolan i obudź się z letargu, bo w przeciwnym razie codziennie będziesz opłakiwała swoje dzieci. Jeżeli nie dostrzegacie tego, że dzisiaj zagrożenie terrorystyczne jest faktem, który każdego może dotknąć każde państwo w Europie i uważacie, że Polska nie powinna się bronić to idziecie ręka w rękę w tymi, którzy wymierzają tę broń przeciwko Europie, przeciwko nam wszystkim.  I trzeba powiedzieć jasno i wprost. To jest właśnie zamach na Europę, na naszą kulturę i naszą tradycję. „.

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/05/wniosek_komisja_etyki_dla_premier_szydlo_nowoczesna_25.05.2017.pdf”]NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE