Nowoczesna żąda komisji śledczej ds. SKOK-ów

Upadające SKOK-i  to największa afera finansowa we współczesnej Polsce – mówili  w Sejmie posłowie Nowoczesnej Piotr Misiło i Paweł Pudłowski. Przypomnieli, że Nowoczesna od dawna wnioskuje o powołanie sejmowej komisji  śledczej ds. zbadania afery SKOK.

Posłowie Nowoczesnej przedstawili statystyki:  z 53 Kas, które działały w 2013 r. upadło już 9 a kolejnych 6 musiało zostać przejętych przez banki. W ubiegłym tygodniu upadła kolejna kasa SKOK w Kędzierzynie-Koźlu.

– W związku z upadłością dziewięciu SKOK Bankowy Fundusz Gwarancyjny w ostatnich trzech latach wypłacił aż 4.5 mld zł klientom tych instytucji – mówił poseł Piotr Misiło. – Przypomnijmy, że SKOK-i zostały wymyślone i założone  przez obecnego senatora PiS i  przewodniczącego senackiej Komisji Finansów Grzegorz Biereckiego.

Poseł Nowoczesnej dodał, że pieniądze, które są wypłacane pochodzą od klientów banków, które z kolei płacą składki na BFG.

 –  Jak to jest możliwe, że osoba, która zbudowała taki system finansowy, który wygenerował tak gigantyczne straty następnie został przez PiS postawiony na czele senackiej Komisji  finansów?  – pytał poseł P. Misiło

Natomiast poseł Paweł Pudłowski  przypomniał, że w przedstawionym w grudniu 2016 r. raporcie Komisji  Nadzoru Finansowego znalazło się stwierdzenie, że 10 z 40 obecnie funkcjonujących kas  nie spełnia ustawowego wymogu wypłacalności, w tym 7 jest poważnie zagrożonych.

Posłowie Nowoczesnej zwrócili się do posłów PIS, aby rozwiali wszystkie wątpliwości związane z senatorem Biereckim i powstaniem SKOK i zgodził się na powstanie sejmowej komisji śledczej. – Taki wniosek Nowoczesna złożyła w lipcu ubiegłego roku, niestety nie znalazł on uznania wśród posłów PiS – mówił Misiło.  – Dzisiaj zwracamy się do PiS po raz kolejny. Nie bójcie się! Jeśli macie czyste intencje, jeśli nie było nieprawidłowości  to niech komisja śledcza wyjaśni  powstanie i funkcjonowanie kas.