Nowoczesna chce zmian w dostępie młodzieży do ginekologów, urologów i dermatologów

26/05/2017

Nowoczesna chce umożliwić osobom małoletnim dostęp do lekarzy ginekologów, urologów i dermatologów. Chodzi o osoby, które ukończyły 15 lat i zgodnie z prawem mogą legalnie podjąć współżycie seksualne. – Absurdem jest to, że nie mogą bez asysty lub zgody rodzica czy opiekuna pójść do lekarza specjalisty. Polskie prawo stanowi, że możliwe jest to dopiero po ukłonieniu przez nie 18 lat. Należy to zmienić. – powiedziała posłanka Monika Rosa. Projekt zmiany ustawy w tej sprawie trafił już do marszałka Sejmu.

– Chcemy, by osoby niepełnoletnie, ale jednocześnie te, które ukończyły 15 lat mogły skorzystać z pomocy ginekologicznej, urologicznej lub dermatologicznej  bez asysty lub zgody rodzica lub prawnego opiekuna. Obowiązkiem państwa jest zapewnienie dostępności do usług medycznych, osobom będącym zgodnie z prawem w wieku potencjalnie już rozpoczętej aktywności seksualnej. – podkreśliła Monika Rosa i dodała, że ta propozycja to wyjście naprzeciw oczekiwaniom przede wszystkim młodych ludzi, ale też apelom Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Dziecka oraz Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Ginekologii i Położnictwa Ta drobna z pozoru zmiana zdecydowanie przysłuży się polskiej młodzieży. Nowoczesna od zawsze stoi na stanowisku, że wiedza i edukacja, w tym także z zakresu życia seksualnego pozwoli dokonywać świadomych, rozważnych i odpowiedzialnych  decyzji dotyczących swojego życia. – Nie we wszystkim domach rozpoczynająca życie seksualne młodzież może otwarcie porozmawiać o tym z rodzicami. Należy umożliwić im zasięgnięcie profesjonalnej pomocy czy uzyskanie porady lekarskiej i tą poprawką chcemy to zrobić. – dodała posłanka Paulina Hennig-Kloska.

 NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE