Nowoczesna: nie dajmy się manipulować populistom. Europa w dobie post-prawdy.

07/05/2017

-Dzień wyborów we Francji to ważny moment dla Europy. W marcu w Holandii udowodniono, że populizm i nacjonalizm można zatrzymać. Tak w Europie jak i w Polsce – mówił w niedzielą podczas konwencji europejskiej przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru.

Tematem konwencji było: Europa w dobie post-prawdy. Według lidera Nowoczesnej populiści poprzez manipulację faktami chcą zyskać coraz większe poparcie w Europie, w tym w Polsce. Natomiast  odpowiedzialni politycy nie mogą tak działać. Petru zwracał uwagę, że w ostatnich latach fala populizmu i nacjonalizmu rozlewa się w całej Europie, w tym w Polsce. Wskazał tu m.in. na Brexit, czy wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

– Dzisiaj, kiedy dyskutujemy o post-prawdzie poważnym problemem jest to, na ile fakty wpływają na wybory polityczne, a na ile na wybory wpływają wyłącznie emocje. Jako ekonomista mogę powiedzieć, że zawsze tak było, iż emocje w dyskursie ekonomicznym dominowały nad faktami, dlatego partie, które nie były populistyczne miały trudniej z przekonaniem wyborców – mówił Petru.

Według Przewodniczącego Nowoczesnej, dzisiaj wszyscy mają  nadzieję, że Francja będzie kolejnym krajem po Holandii , który zatrzyma marsz populizmu i nieracjonalności,  marsz w którym emocje dominują nad faktami. Jeśli Francja wybierze Europę, to będzie kolejny mocny sygnał sprzeciwu wobec nacjonalizmu.

Obecnie w Polsce jest bardzo podobna sytuacja, do tej jaka ma miejsce we Francji. Z jednej strony totalny nacjonalizm, populizm i manipulacja (partia Kaczyńskiego i Kukiza), z drugiej strony siły demokratyczne, które tak naprawdę chcą Polski normalnej, otwartej, tolerancyjnej. Polski, która jest w centrum Europy.

– Prawdziwi odpowiedzialni politycy, to tacy, którzy są w stanie przeciwstawić się trendowi populizmu i nacjonalizmu.  To ci, którzy potrafią powiedzieć: nie, i walczyć z tym z czym mamy obecnie do czynienia, czyli kłamstwem” – podkreślił Petru.

Sekretarz Generalny Nowoczesnej Adam Szłapka podkreślał, że nikt nie ma wątpliwości, że Polska bogata, szanowana w świecie i bezpieczna, to Polska we wspólnej Europie.  – Polska bezpieczna, to Polska, która razem z Europą wspólnie realizuje najpoważniejsze, najtrudniejsze wyzwania. To w naszym polskim interesie i interesie Europy jest wspólna polityka energetyczna, bezpieczeństwa realizowana z NATO oraz wspólna polityka zagraniczna – mówił podczas konwencji Szłapka.

Podkreślał on jednocześnie, że w Polsce i w Nowoczesnej są ludzie, którzy chcą razem z Europejczykami stworzyć przyszłość wspólnej Europy. Większość Polaków. – Niezależnie od tego co robi polski rząd, chcemy być w twardym rdzeniu Europy – powiedział Szłapka.

Zdaniem członka zarządu Nowoczesnej Pawła Rabieja, Nowoczesna mówiąc o Europie musi odkłamywać mity, jakie powstały na jej temat. – Trzeba przypominać, że Brexit wydarzył się dlatego, że panował tam mit o złej Europie. Mit, którym dzisiaj karmi nas rządowa propaganda mówi, że Niemcy są złe, że Europa jest zła, że rządzą tam emigranci, że europejskiej instytucje nie działają – powiedział Rabiej.

Podczas Konwencji europejskiej Nowoczesnej zorganizowany został panel dyskusyjny na temat: „Europa w dobie post-prawdy”,  w którym wystąpili: prof. Roman Kuźniar, dyrektor PISM w latach 2005-2007, doradca prezydenta RP w latach 2010-2015; prof. Tadeusz Gadacz, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie; dr Krzysztof Iszkowski – socjolog polityki, członek zespołu redakcyjnego Liberte!; Istvan Szent-Ivanyi, były wiceminister Spraw Zagranicznych Węgier.

Konwencja europejska Nowoczesnej została zrealizowana przez Europejskie Forum Liberalne, działające przy europejskiej partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), do którego należy Nowoczesna.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE