Nowoczesna: nie dajmy się manipulować populistom. Europa w dobie post-prawdy.

-Dzień wyborów we Francji to ważny moment dla Europy. W marcu w Holandii udowodniono, że populizm i nacjonalizm można zatrzymać. Tak w Europie jak i w Polsce – mówił w niedzielą podczas konwencji europejskiej przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru.

Tematem konwencji było: Europa w dobie post-prawdy. Według lidera Nowoczesnej populiści poprzez manipulację faktami chcą zyskać coraz większe poparcie w Europie, w tym w Polsce. Natomiast  odpowiedzialni politycy nie mogą tak działać. Petru zwracał uwagę, że w ostatnich latach fala populizmu i nacjonalizmu rozlewa się w całej Europie, w tym w Polsce. Wskazał tu m.in. na Brexit, czy wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

– Dzisiaj, kiedy dyskutujemy o post-prawdzie poważnym problemem jest to, na ile fakty wpływają na wybory polityczne, a na ile na wybory wpływają wyłącznie emocje. Jako ekonomista mogę powiedzieć, że zawsze tak było, iż emocje w dyskursie ekonomicznym dominowały nad faktami, dlatego partie, które nie były populistyczne miały trudniej z przekonaniem wyborców – mówił Petru.

Według Przewodniczącego Nowoczesnej, dzisiaj wszyscy mają  nadzieję, że Francja będzie kolejnym krajem po Holandii , który zatrzyma marsz populizmu i nieracjonalności,  marsz w którym emocje dominują nad faktami. Jeśli Francja wybierze Europę, to będzie kolejny mocny sygnał sprzeciwu wobec nacjonalizmu.

Obecnie w Polsce jest bardzo podobna sytuacja, do tej jaka ma miejsce we Francji. Z jednej strony totalny nacjonalizm, populizm i manipulacja (partia Kaczyńskiego i Kukiza), z drugiej strony siły demokratyczne, które tak naprawdę chcą Polski normalnej, otwartej, tolerancyjnej. Polski, która jest w centrum Europy.

– Prawdziwi odpowiedzialni politycy, to tacy, którzy są w stanie przeciwstawić się trendowi populizmu i nacjonalizmu.  To ci, którzy potrafią powiedzieć: nie, i walczyć z tym z czym mamy obecnie do czynienia, czyli kłamstwem” – podkreślił Petru.

Sekretarz Generalny Nowoczesnej Adam Szłapka podkreślał, że nikt nie ma wątpliwości, że Polska bogata, szanowana w świecie i bezpieczna, to Polska we wspólnej Europie.  – Polska bezpieczna, to Polska, która razem z Europą wspólnie realizuje najpoważniejsze, najtrudniejsze wyzwania. To w naszym polskim interesie i interesie Europy jest wspólna polityka energetyczna, bezpieczeństwa realizowana z NATO oraz wspólna polityka zagraniczna – mówił podczas konwencji Szłapka.

Podkreślał on jednocześnie, że w Polsce i w Nowoczesnej są ludzie, którzy chcą razem z Europejczykami stworzyć przyszłość wspólnej Europy. Większość Polaków. – Niezależnie od tego co robi polski rząd, chcemy być w twardym rdzeniu Europy – powiedział Szłapka.

Zdaniem członka zarządu Nowoczesnej Pawła Rabieja, Nowoczesna mówiąc o Europie musi odkłamywać mity, jakie powstały na jej temat. – Trzeba przypominać, że Brexit wydarzył się dlatego, że panował tam mit o złej Europie. Mit, którym dzisiaj karmi nas rządowa propaganda mówi, że Niemcy są złe, że Europa jest zła, że rządzą tam emigranci, że europejskiej instytucje nie działają – powiedział Rabiej.

Podczas Konwencji europejskiej Nowoczesnej zorganizowany został panel dyskusyjny na temat: „Europa w dobie post-prawdy”,  w którym wystąpili: prof. Roman Kuźniar, dyrektor PISM w latach 2005-2007, doradca prezydenta RP w latach 2010-2015; prof. Tadeusz Gadacz, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie; dr Krzysztof Iszkowski – socjolog polityki, członek zespołu redakcyjnego Liberte!; Istvan Szent-Ivanyi, były wiceminister Spraw Zagranicznych Węgier.

Konwencja europejska Nowoczesnej została zrealizowana przez Europejskie Forum Liberalne, działające przy europejskiej partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), do którego należy Nowoczesna.