Nowoczesna zgłasza propozycję nowelizacji ustawy o VAT

05/05/2017

– Nowoczesna chce skrócenia terminu zwrotu podatku VAT. Pieniądze muszą obligatoryjnie wracać do przedsiębiorców nie po 60, a po 25 dniach. Państwo musi być skuteczne, nie może finansować się kosztem obywateli – powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska, która wspólnie z posłem Mirosławem Pampuchem zapowiedziała, że jeszcze w piątek Nowoczesna zgłosi do laski marszałkowskiej propozycję nowelizacji ustawy o podatku VAT.

Nowoczesna chce wprowadzenia jednego terminu zwrotu podatku VAT. – Podatek VAT musi być dla przedsiębiorców podatkiem neutralnym. Nie może być tak, że teraz biorąc pod uwagę 60-cio dniowy termin zwrotu podatku VAT, by go zapłacić muszą zaciągać kredyty. To jest niedopuszczalne, by kosztem przedsiębiorcy kredytować budżet państwa – oświadczył poseł Mirosław Pampuch i dodał, że 25 dni to wystarczający czas, by zweryfikować zasadność zwrotu VAT-u, a tym samym dokonać jego wypłaty na rzecz przedsiębiorcy. – Urzędy Skarbowe bardzo często wykorzystują ten 60-cio dniowy okres na zwrot VAT i szukają pretekstów, by wydłużyć zwrot VAT do dwóch miesięcy. – Chcemy to zmienić i dokonywać zwrotu VAT bez wniosków. – powiedział poseł Pampuch i zaproponował kolejną zmianę w ustawie o podatku od towarów i usług. Dotyczy ona wykreślania podatników z rejestru VAT.

– Od początku roku obserwujemy bardzo negatywną tendencję, że bez wiedzy przedsiębiorcy następuje jego wykreślenie z rejestru VAT. Dotyczy to już kilkudziesięciu tysięcy przedsiębiorców. Nowoczesna proponuje, by tego typu wykreślenie mogło odbywać się wyłącznie na podstawie ostatecznej decyzji administracyjnej. Zapewni to trwałość obrotu gospodarczego i jego przewidywalność. – Państwo nie może zaskakiwać przedsiębiorców. Wykreślanie ich bez powiadomienia z rejestru VAT jest skrajnie nieodpowiedzialne i może prowadzić do upadłości wielu firm. Nowoczesna chce, by wykreślenie mogło odbywać się wyłącznie w oparciu o prawomocną decyzję Urzędu Skarbowego. – powiedział poseł  Mirosław Pampuch. – Państwo nie może zaskakiwać przedsiębiorców. Wykreślanie ich bez powiadomienia z rejestru VAT jest skrajnie nieodpowiedzialne i może prowadzić do upadłości wielu firm. – uzasadnił Pampuch.

– Jeżeli przedsiębiorca wykreślony z rejestru podatników VAT wystawi fakturę i tę fakturę zaksięguje inny przedsiębiorca grożą mu za to dodatkowe konsekwencje. Takie działanie państwa jest kompletnie nieodpowiedzialne, a takie właśnie przepisy zostały wprowadzone przez PiS już w tej kadencji Sejmu. A nasza nowelizacja jest odpowiedzią na glosy przedsiębiorców, którzy skarżyli się, że Prawo i Sprawiedliwość utrudnia im życie. To niedorzeczne. – wyjaśniła Paulina Hennig-Kloska.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE