Kamila Gasiuk-Pihowicz: Nie będzie rozmów Nowoczesnej z PiS o zmianie Konstytucji

04/05/2017

– Rozmowa z PiS o zmianie Konstytucji byłaby trochę jak konsultowanie z rabusiem zakupu nowego systemu alarmowego do domu. – powiedziała podczas konferencji prasowej w Sejmie posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz komentując środową zapowiedź prezydenta Andrzeja Dudy. Chcę, żeby w sprawie konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w 2018 roku referendum – powiedział prezydent Duda.

Kamila Gasiuk-Pihowicz zwróciła uwagę, że partia rządząca powinna najpierw szanować i przestrzegać obecnie obwiązującej Konstytucji z 1997 roku. Przypomniała także, że jedynym projektem Konstytucji przestawionym przez PiS jest dokument z 2010 roku. – Da się go streścić jednym sformułowaniem: “komuno wróć”. PiS likwiduje w nim zapis o demokratycznym państwie prawa, likwiduje trójpodział władzy i niezależność sądownictwa. Są zapisy całkowicie zakazujące aborcji, uniemożliwiające wprowadzenie w Polsce euro i związków partnerskich. Nie ma też jasnego rozdziału państwa od kościoła. – oceniła Gasiuk-Pihowicz.  Z całą mocą podkreśliła, że Konstytucja to powinny być stabilne ramy prawne, w których mogą zmieścić się wszyscy, a nie tylko zwolennicy jednej partii. W których mogą się zmieścić “Obywatele zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł”. – zacytowała Konstytucję z 1997 roku.

Zdaniem posłanki Nowoczesnej rzucone przez prezydenta hasło o referendum to próba odwrócenia uwagi od coraz słabszych sondaży prezydenckich. To próba bardzo kosztowna dla obywateli. – Pytanie obywateli o zdanie to fundament każdej demokracji ale robienie de facto “sondażu” za ponad 100 milionów złotych to polityczna rozrzutność. Mieliśmy już w 2015 r. taki przykład referendum za 100 mln ws. okręgów jednomandatowych. W tamtym referendum wzięło udział zaledwie 7% uprawnionych. Myślę, że nawet Andrzej Duda nie pamięta jakie były wówczas wyniki w poszczególnych pytaniach. – oświadczyła Kamila Gasiuk-Pihowicz. Zaapelowała też do obywateli, żeby zanim ocenią pomysł prezydenta dotyczący referendum za 100 milionów złotych przeanalizowali PIT za ubiegły rok i sprawdzili ile podatków w 2016 r. musieli zapłacić. – A potem niech każdy z nas zastanowi się, czy Andrzej Duda powinien tak rozrzutnie dysponować tak ogromnymi pieniędzmi, które pochodzą z naszych kieszeni. – argumentowała parlamentarzystka i zaproponowała, by o kwestie, o których mówi Andrzej Duda zapytać w pogłębionym badaniu opinii publicznej. – Wyniki będą bardziej miarodajne i cena dla każdego z nas, podatników, będzie niższa. – stwierdziła posłanka i wyliczyła, że za 100 milionów złotych lepiej ufundować tysiąc jednorazowych grantów dla młodych polskich naukowców. Wówczas każdy z nich otrzymałby wtedy 100 tysięcy złotych na badania naukowe.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE