Nowoczesna pisze do wicepremiera Glińskiego ws Puszczy Białowieskiej

22/08/2017

„Ufamy iż przekona Pan Premier ministra Szyszko, by natychmiast przerwał wszelkie prace wycinkowe w Puszczy Białowieskiej. Każdy dzień wycinki to niepowetowane straty dla polskiej przyrody i polskiego dziedzictwa narodowego.” – napisali w liście do wicepremiera Piotra Glińskiego posłowie Nowoczesnej Katarzyna Lunbnauer, Ewa Lieder i Krzysztof Trusklaski. To reakcja posłów Nowoczesnej na wywiad dla Radia Wrocław, w którym minister kultury i dziedzictwa narodowego powiedział: „Nie jestem zwolennikiem prac leśnych i pozyskiwania drewna z Puszczy Białowieskiej. Uważam, że Puszcza Białowieska powinna być sanktuarium przyrodniczym, które powinno pozostać nietknięte. Natomiast jest tam faktycznie problem z kornikiem. Wybór jest taki: czy my spróbujemy realizować sanitarne cięcia i spróbujemy zwalczyć tego kornika, czy też pozostawimy to przyrodzie? (…) Natomiast czym innym jest i w tej chwili prowadzę także rozmowę z panem ministrem Szyszko na ten temat, czy tam odbywa się jakaś inna wycinka poza wycinka sanitarną” i dalej: „Jesteśmy świadomi, że jest to problem. To nie jest problem, który jest obojętny. Na przykład wizerunkowo dla naszego rządu. Dla mnie jest to trudny temat, ponieważ ja zajmowałem się walka o polską przyrodę w czasach, kiedy ona była szalenie zagrożona”.

„Nie ulega wątpliwości, że Puszcza Białowieska to nasze narodowe dobro. Tego pierwotnego lasu zazdrości nam cały świat, cały świat przyjeżdża do Polski, by go podziwiać. Nie możemy dopuścić do tego, by ten bezcenny pomnik przyrody został zniszczony ręką człowieka. Bo raz unicestwiony, nie da się odtworzyć. Cieszymy się, że wreszcie przedstawiciel rządu nie tylko zabrał głos w tej sprawie, ale także zadeklarował podjęcie rozmów na ten temat z ministrem środowiska, Panem Janem Szyszko.” – czytamy w liście parlamentarzystów Nowoczesnej.

– Postępowanie ministra Szyszki jest sprzeczne z działaniami na rzecz ochrony środowiska.  Liczymy na dobrą rozmowę między wicepremierem Glińskim, a ministrem Szyszką, w wyniku której zaprzestanie się niszczenia Puszczy. Jako Nowoczesna deklarujemy wsparcie dla Glińskiego w sprawie ochrony dobra naturalnego w Puszczy Białowieskiej. – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł Jerzy Meysztowicz. – Wycinka drzew w Puszczy musi zostać wstrzymana także dlatego, że kolejny dzień- narażamy się na ogromne kary finansowe i izolację w Unii Europejskiej. Apelujemy do ministra Szyszki o uznanie wskazań Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. – dodał poseł Paweł Kobyliński.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE