Meysztowicz: Szykuje się kolejne podejście do przejęcia naszych oszczędności w OFE

22/08/2017

– Obserwujemy kolejne podejście do przejęcia naszych oszczędności w OFE. Najpierw rząd PO, teraz PiS interesuje się naszymi oszczędnościami emerytalnymi. – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Jerzy Meysztowicz, poseł Nowoczesnej i przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki.

– Jesienią możemy spodziewać się ustaw, które nakreślą mechanizm rozdysponowania pieniędzy z OFE między nowe podmioty.  W OFE jest obecnie 177 mld zł: z tego 25%, czyli 44 mld zł zostaną potraktowane jako prowizja rządu od całej transakcji.  Formalnie mają trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Wiemy jednak, że każdy kolejny rząd traktuje FRD jako źródło łatania dziur w ZUS i całym budżecie. 75% środków z OFE zostaną przekazane do nowych funduszy emerytalnych. Kluczowe, czy będą to podmioty prywatnie zarządzane. – powiedział Meysztowicz i dodał, że nie ma żadnego uzasadnienia, żeby do nowych funduszy emerytalnych przekazać tylko 75% naszych środków. Postulujemy, by rząd przekazał do nowych, prywatnych funduszy 100% naszych środków.

– Nowy program emerytalny nie może zwiększać i tak już wysokich kosztów pracy. Morawiecki nie powiedział, że Pracownicze Plany Kapitałowe będą finansowane z tej części składki która teraz jest OFE. Ryzyko, że będzie 19,52% do ZUS i do tego dodatkowo te X % do PPE. – oświadczył poseł Nowoczesnej Paweł Kobyliński.

– Rząd PO-PSL dokonał 2 demontaży OFE. Okrojone OFE nie może być traktowane jako stabilny filar systemu emerytalnego. Płynie tam za mały strumień pieniędzy, a OFE podlegają złym regulacjom, które nie pozwalają im inwestować swobodnie.  Nasz obecny system emertytalny to słaby ZUS i okrojone OFE. Taki system emerytalny nie zabezpiecza naszej przyszłości. System emerytalny wymaga reformy. – przyznał Mateusz Sabat, dyrektor zespołu analiz Nowoczesnej i wymienił warunki dobrej reformy systemu emerytalnego:

  1. Nowe fundusze emerytalne to podmioty prywatne, profesjonalnie zarządzane.
  2. Do prywatnych funduszy przekazujemy 100% środków z OFE nie 75% (gwarancja nienaruszalności naszych oszczędności emerytalnych).
  3. Nie wprowadzamy nowych obciążeń dla przedsiębiorców.
  4. Promocja prywatnego oszczędzania, dobrowolnego III filara.


NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE