Nowoczesna proponuje PO współdziałanie w rozwiązaniu kryzysu zarządzania w Warszawie

Nowoczesna przedstawiła Platformie Obywatelskiej polityczną propozycję współdziałania opozycji w Warszawie. – Wyciągamy rękę do konstruktywnej współpracy, by miasto miało „nowe otwarcie” i sprawnego prezydenta – powiedział Paweł Rabiej, członek władz Nowoczesnej.

Nowoczesna przedstawiła diagnozę sytuacji w stolicy. Wskutek błędów popełnionych przez PO Warszawa znalazła się w politycznym i zarządczym kryzysie. Codziennie dowiadujemy się nowych szczegółów na temat patologii w reprywatyzacji. Ale to także szerszy, wszechstronny paraliż miasta. Wobec postępującej utraty zaufania do władz stolicy, urzędnicy mają obawy przed podejmowaniem strategicznych decyzji. Oznacza to, że najbliższe dwa lata będą dla Warszawy czasem marazmu i paraliżu. Dwa lata to dużo, a Warszawa powinna się rozwijać.

– Zgadzamy się, że nie możemy podać na tacy Warszawy PiS. Ale nie zgadzamy się, że uczepienie się stołków i długotrwały paraliż to najlepsze rozwiązanie dla Warszawy i jej mieszkańców. Dlatego wyciągamy rękę do PO i proponujemy konstruktywne rozwiązanie.

Nowoczesna chce z PO konkurować, ale i współpracować jeśli chodzi o rozwiązanie kryzysu w stolicy. Jeśli Hanna Gronkiewicz – Waltz poda się do dymisji, nowy prezydent Warszawy mógłby zacząć urzędowanie już na początku roku. Jeśli potrzebne będzie referendum ogłoszone przez Radę Miasta, lub w wyniku inicjatywy mieszkańców, potrwa to o kilka miesięcy dłużej. Przedstawiona mapa drogowa przewiduje ogłoszenie referendum w stolicy przez Radę Miasta (w której większość ma PO). Po referendum zaś – wybory prezydenckie. Sekretarz regionu Nowoczesnej Sławomir Potapowicz przedstawił kolejne kroki „mapy drogowej”.  – Hanna Gronkiewicz – Waltz utraciła naszym zdaniem mandat do rządzenia, zadeklarowała też, że nie chce walczyć o miasto. Nie twórzmy więc fikcji. W stolicy potrzebna jest nowa ekipa, z dobrym i sprawnym, liderem, z PO albo z Nowoczesnej. Marazm nie jest rozwiązaniem – powiedział Paweł Rabiej.

Nowoczesna ma nadzieję, że PO ustosunkuje się do tej propozycji i dojdzie do konstruktywnej współpracy opozycji w Warszawie. Według władz partii jest to scenariusz, który daje Warszawie szansę na najlepszy program rozwoju i na objęcie władzy przez partie opozycyjne wobec Prawa i Sprawiedliwości.

scenario_wawa_mapa

 

  [pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2016/09/Uchwala.pdf” title=”Uchwała w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie odwołania Prezydenta m. st. Warszawy”]