Nowoczesna składa wniosek do PIP o kontrolę w ZUS

07/06/2017

Decyzje rządu PiS doprowadzą do tego, że osoby które przejdą na emeryturę przez długi czas mogą nie dostawać emerytury. To będzie konsekwencją  chaosu i łamania praw pracowniczych, które grożą w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Rząd PiS po raz kolejny swoimi decyzjami doprowadza do  ogromnego  chaosu. Tym razem zagrożenie destabilizacją dotyka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  Jak wiadomo w trzecim kwartale wejdzie w życie ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego, a to oznacza, że nagle do ZUS może wpłynąć  nawet 330 tys. wniosków o przyznaniu emerytury.  Takiej liczby wniosków  ZUS nie jest w stanie w szybko przeanalizować, obecnie rocznie ZUS analizuje ich ok. 230 tys.

– Bałagan spowodowany przez rząd doprowadza do sytuacji , że osoby, które pod koniec roku przejdą na emeryturę przez wiele miesięcy nie dostaną emerytury – ostrzegała  dzisiaj poseł Paulina Hennig-Kloska.  – Rozpatrywanie wniosków może trwać nawet pół roku.

Ponadto, z doniesień prasowych wiemy, że już dzisiaj pracownicy ZUS podnoszą alarm, że w czwartym kwartale tego roku  instytucja ta zostanie sparaliżowana, nie będzie miał kto nowych wniosków przeanalizować. Przedstawiciele organizacji  pracowniczych w ZUS sygnalizują, że w Zakładzie już obecnie łamane są prawa pracownicze związane z pracą nadgodzinach , gdyż rząd przekazał nowe zadania nie przekazując na to funduszy.

– Powołują armię konsultantów w ZUS na potrzeby osób przechodzących na emeryturę w tym roku. Rząd zorientował się, że realizacja na siłę chorych obietnic wyborczych musi doprowadzić do chaosu i kryzysu w ZUS-ie – mówił poseł Michał Jaros.

Posłowie Nowoczesnej skierowali do Państwowej Inspekcji Pracy wniosek o podjęcie kontroli we wszystkich oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w związku z podejrzeniem naruszania praw pracowniczych.

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/06/List-do-PIP.pdf” title=”List do PIP”]NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE