Nowoczesna zawiadamia Prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wicemarszałek Marię Koc

11/12/2017

W czwartek w Senacie Pani Wicemarszałek Maria Koc podjęła arbitralną decyzją dotyczącą sposobu ustalania kworum. Po przeanalizowaniu stenogramu posiedzenia Senatu widzimy wyraźnie, że w głosowaniu ws. przyjęcia ustawy wzięło udział 48 senatorów. Tymczasem pani wicemarszałek ustaliła, że w głosowaniu wzięło udział ponad 70 senatorów – mówił na konferencji prasowej w Sejmie Mirosław Suchoń.

W związku z tym Nowoczesna złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa określonego w art. 231 § 1 oraz w art. 271 § 1 kodeksu karnego polegającego na niedopełnieniu obowiązków w zakresie określenia kworum podczas głosowania 7 grudnia 2017 r. oraz poświadczenia nieprawdy, w szczególności w dokumentach potwierdzających prawidłowość głosowania.

„Głosowanie i decyzja o wzięci udziału w głosowaniu jest jednym z najważniejszych praw senatorów, poprzez które wykonują swój mandat. Wyjęcie karty do głosowani jest jednoznaczną manifestacją woli senatora o niebraniu udziału w głosowaniu, czego konsekwencją jest nie wliczanie go do kworum. Do tej pory, regulaminowa decyzja senatorów o niebraniu udziału w głosowaniu była szanowana. Zachowanie Wicemarszałek Marii Koc stanowi bezprecedensowe naruszanie tych zasad i arbitralną ingerencję w proces tworzenia prawa.” –  można przeczytać w uzasadnieniu złożonego zawiadomienia 

https://twitter.com/MiroslawSuchon/status/940193417514180608

To jest pierwszy przypadek, w którym w polskiej Izbie Wyższej fałszuje się przebieg głosowania. To nie jest dopuszczalne w demokratycznym państwie prawa. Nawet jeżeli PiS będzie ciągle ignorował przepisy prawa, to my zawsze będziemy o tym alarmować, informować opinię publiczną i składać zawiadomienia o możliwości popełniania przestępstw, bo właśnie tak widzimy swoją rolę publiczną – podsumował poseł Suchoń

 

 

 

[pdf-embedder url=”https://nowoczesna.org/wp-content/uploads/2017/12/Zawiadomienie-o-możliwości-popełnienia-przestępstwa-Maria-Koc-.pdf” title=”Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa Maria Koc”]

 NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE