Nowoczesna złoży własny projekt ustawy o świadomej prokreacji

Nowoczesna przedstawi w Sejmie własny projekt ustawy o aborcji oraz zwróci się do innych klubów parlamentarnych o ponowne podpisania i złożenia projektu #RatujmyKobiety.

– Odbyliśmy dziś bardzo dobre posiedzenie klubu poselskiego. Mówiliśmy na nim o wartościach, ścierając się na argumenty i dyskutując dlaczego poszczególni posłowie w ubiegłym tygodniu zagłosowali tak a nie inaczej. – mówiła na konferencji prasowej Kamila Gasiuk-Pihowicz. – Uważamy, że dyskusja gdzie jedna strona słucha drugiej to jedyna droga do uzyskania porozumienia. Na codzień w polityce takich szczerych, merytorycznych dyskusji jest za mało. – kontynuowała.

Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała jakie kroki w najbliższym czasie podejmie klub poselski Nowoczesna:

Złożymy przygotowany przez Joannę Schmidt projekt ustawy o świadomej prokreacji, który dotyczy m.in. ułatwienia dostępu do antykoncepcji, neutralnej światopoglądowo edukacji seksualnej, pewnej liberalizacji przepisów dotyczących przerywania ciąży pod warunkiem udzielenia wsparcia psychologicznego i prawnego oraz pomocy i wsparcia dla rodziców po poronieniu. – mówiła rzeczniczka partii.

– Pomimo, że Nowoczesna będzie składała własny projekt to nasi posłowie odpowiedzą również na apel środowisk kobiecych wzywający do ponownego podpisania i złożenia projektu obywatelskiego. Część posłów Nowoczesna podpisze projekt i zwróci się jednocześnie do pozostałych klubów opozycyjnych z zaproszeniem do ponownego złożenia projektu #RatujmyKobiety. – ogłosiła Paulina Hennig-Kloska.

Kontynuując Hennig-Kloska podsumowała, że celem tych działań jest uszanowanie głosu obywateli, którzy zgłaszali tę ustawę oraz umożliwienie debaty parlamentarnej nad nią.

– Dziś powołaliśmy również rzecznika dyscypliny którym została Ewa Lieder. Stanowiska klubu dalej będą wypracowane w merytorycznej dyskusji. Część ukaranych posłów już wpłaciło kary na organizacje kobiece. Dziś szukaliśmy porozumienia w drodze rozmowy o wartościach – poinformowała Przewodnicząca Klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz

– Przygotowaliśmy własny projekt, jest on dość odmienny od projektu Ratujmy Kobiety, porusza np. kwestie pochówku, wsparcia dla kobiet po poronieniach oraz dozwala na aborcję po konsultacjach z lekarzem. – zapowiedziała Paulina Hennig-Kloska w Porównując różnicę rzeczniczka partii podkreśliła także, że w projekt Nowoczesnej nie zakłada zakazu demonstrowania i możliwości usuwania ciąży samodzielnie przed 18 rokiem życia.