Adam Szłapka i Tomasz Piątek: Musimy wyjaśnić aferę Macierewicza!

17/01/2018

– Dwa tygodnie temu Antoni Macierewicz przestał być ministrem obrony narodowej. Uważamy, że nie może tak po prostu odejść, że aferę Macierewicza trzeba do końca wyjaśnić. Aferę Macierewicza, czyli wpuszczenie do MON ludzi o niejasnych powiązaniach, czyli dezorganizację struktury dowodzenia i czystkę wśród dowódców, czyli wstrzymanie modernizacji polskiej armii, niszczenie przetargów, czyli granie na konflikt z prezydentem, wykorzystanie teczek, haków i służb w konflikcie z prezydentem w imię własnego interesu. Aferę Macierewicza należy wyjaśnić. My w zeszłym tygodniu apelowaliśmy do prezydenta aby zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego aby przeprowadzić rzetelny audyt w armii, nie było żadnej reakcji ze strony prezydenta. Osoby odpowiedzialne za aferę, w tym Macierewicz, muszą ponieść konsekwencję. My nie odpuścimy i będziemy dążyć do ujawniania kolejnych informacji na ten temat. Obecność Tomasza Piątka  na konferencji świadczy, że strona społeczna też nie odpuści. – powiedział poseł Adam Szłapka.

Do ministerstwa obrony narodowej wpuszczono ludzi o niebezpiecznych powiązaniach z Kremlem, mafią i lobbingiem. To m.in. minister Macierewicz, wiceminister Bartosz Kownacki, wiceminister Tomasz Szatkowski, pan Grzegorz Kwaśniak, pułkownik Krzysztof Gaj. Nie może być tak, że ta grupa teraz sobie odejdzie bez wyjaśnień – jak gdyby nigdy nic. Nie pozwólmy, by ten skandal został zatuszowany. Polscy dziennikarze wciąż prowadzą śledztwo w sprawie Macierewicza. Badają wiele wątków, które mogą się okazać skrajnie kompromitujące dla polskich władz. Szczególnie, jeśli polskie władze nie odetną się od Macierewicza, nie wyjaśnią publicznie afery ministra, nie prześwietlą otaczającej go siatki.  – dodał redaktor Tomasz Piątek. 

Dodatkowo na konferencji prasowej Tomasz Piątek zauważył, że wczoraj okazało się, że dwie baterie rakiet Patriot, które chcemy kupić w Ameryce, po dymisji Macierewicza nagle kosztują o jedną trzecią mniej! Amerykanie oferują je nam za niecałe 7 mld dolarów – chociaż wcześniej przedstawiciel Macierewicza, wiceminister Kownacki, „wynegocjował” cenę zaporową ponad 10 mld dolarów! – Trudno się oprzeć wrażeniu, że wiceminister Kownacki nie chciał, żeby Polska miała Patrioty. Redaktor Tomasz Piątek przypomniał, że to ten sam Minister Kownacki, który wspólnie z Macierewiczem pozbawił polskie wojsko śmigłowców. Ten sam Kownacki, który w 2012 r. wychwalał reżim Putina – razem ze słynnym Mateuszem P., aresztowanym w związku z podejrzeniem o szpiegostwo na rzecz Rosji. Jak widać, tych spraw nie da się zamieść pod dywan. Poseł Adam Szłapka apelował o audyt polskiej armii przeprowadzony pod nadzorem prezydenta. O dokładne zbadanie zniszczeń dokonanych przez Macierewicza i jego grupę! Ten apel pozostał bez odpowiedzi. – mówił Piątek.

Wczoraj „Wyborcza” opublikowała artykuł Wojciech Czuchnowskiego. Autor stwierdził, że trzeba rozliczyć Jarosława Kaczyńskiego za aferę Macierewicza. Bo to Kaczyński jako polityk, lider i strateg jest odpowiedzialny za ten skandal. Zgadzamy się: wyrzucając Macierewicza prezes Kaczyński przyznał się do klęski. Przyznał, że wpuścił do ministerstwa obrony niebezpiecznego człowieka i jego niebezpiecznych kolegów. Na pewno z ministerstwa obrony powinni odejść wiceministrowie Kownacki i Szatkowski. Jak również wiceminister Smyrgała, który osłaniał działania tej grupy produkując kłamliwe oświadczenia. Grupę Macierewicza trzeba rozbroić, a aferę – wyjaśnić. – mówił Tomasz Piątek. 

– Ważne jest to, by w kolejnej kadencji osoby odpowiedzialne poniosły konsekwencje, powinien być przygotowany wniosek do Trybunału Stanu i powinien być skuteczny – podsumował Adam SzłapkaNOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE