Gasiuk-Pihowicz: Udział w wyborze członków KRS niezgodnie z procedurą to łamanie Konstytucji

16/01/2018

– Nowe ustawy o sądownictwie wprost łamią polską Konstytucję. To wprost ogranicza prawa każdego obywatela do sprawiedliwego sądu. – powiedziała we wtorek przewodnicząca klubu poselskiego Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Nowoczesna domaga się przestrzegania Konstytucji. Respektowanie obwiązującego prawa dotyczy wszystkich obywateli, partii rządzącej, jak i wszystkich innych ugrupowań. Uchwalona w grudniu ustawa doprowadzi wprost do podporządkowania sędziów politykom.
- Udział w wybieraniu niezgodnie z konstytucyjną procedurą członków KRS byłby sankcjonowaniem łamania Konstytucji i na to z naszej strony zgody nie będzie – oświadczyła Kamila Gasiuk-Pihowicz i dodała – Nie będziemy legitymizowali łamania Konstytucji.  Za naiwne uważamy wszystkie głosy, by wziąć udział w wyborach członków KRS.

Posłanka przypomniała też, że oszustwem okazały się słowa polityków PiS, które mówiły o zwiększaniu wpływu obywateli na wymiar sprawiedliwości. Świadczy o tym choćby fakt, że ostateczną listę kandydatów do KRS, którzy będą poddani głosowaniu przez Sejm, będzie ustalała komisja sprawiedliwości pod wodzą posła S. Piotrowicza. Oznacza to w praktyce, że finalną listę ustalą i tak politycy PiS-u. W tym miejscu warto zauważyć głosy autorytetów prawnych, mówiących o tym, że kandydowanie do KRS będzie sprzeniewierzeniem się sędziowskiemu ślubowaniu i może prowadzić w przyszłości do odpowiedzialności dyscyplinarnej.NOWOCZESNA

Polsce potrzebny jest nowy impuls do rozwoju. Kropka postawiona przed nazwą Nowoczesna oznacza nowy początek. Zamykamy pewien rozdział w naszej historii i kierujemy wzrok w przyszłość.

Mamy potencjał i aspiracje – aby to w pełni wykorzystać, musimy stworzyć odpowiednie warunki. My naprawdę możemy więcej. Jesteśmy innowacyjni i kreatywni. Nasza gospodarka może być nowoczesna, a rynek pracy nastawiony na wykwalifikowanych pracowników.

Dlatego stawiamy przed Polską nowe cele, które realizować będą nowi ludzie, bo nasze państwo można zorganizować lepiej za te same pieniądze.

Jesteśmy częścią ALDE
PARTIA ALDEPROGRAM ALDE